Magazín

Elon Musk povedal, kedy vyrobia plne autonómne auto. Je to podľa vás reálne?

Elon Musk vypustil do sveta ďalšie odvážne tvrdenie týkajúce sa plne autonómnych vozidiel. O koncepte samojazdiaceho auta sa hovorí už dlho, no až v poslednom období sa reálne koncepty vozidiel s najmodernejšími systémami dostávajú na reálne cesty. Na vývoji autonómnych systémov už dnes pracujú najväčšie technologické spoločnosti ako je Google, no veľké pokroky zaznamenáva aj Uber či samotné automobilky. Čiastočne autonómne vozidlá sa pritom už dajú aj reálne kúpiť. Od roku 2019 bude automatické vedenie automobilu na diaľnici podporovať aj modernizovaný Volkswagen Passat a už viac ako dva roky je obdobný systém dostupný aj v modeloch značky Tesla pod názvom Autopilot.

tesla autopilot

Len málokto však v najbližších rokoch očakával predstavenie sériového vozidla s plne autonómnou technológiou na palube. Šéf automobilky Tesla, Elon Musk, sa preto postaral o rozruch, keď pred pár dňami v podcastovej relácii otvorene oznámil približný dátum možného uvedenia plnohodnotného autonómneho systému pre osobné vozidlá na trh. „Tipujem, že systém, pri ktorom budete môcť bezpečne zaspať za volantom a zobudiť sa v cieľovej destinácii, bude hotový niekedy koncom budúceho roka,“ odpovedal Elon Musk na otázku týkajúcu sa budúcnosti autonómnych vozidiel.

tesla autopilot

Na základe minulých odvážnych tvrdení šéfa americkej automobilky by sme každému čitateľovi odporúčali brať najnovšie vyhlásenie s dostatočnou rezervou. Ak sa však Elonovi predsa len podarí predstaviť autonómne jazdiace vozidlo, s najväčšou pravdepodobnosťou bude nová funkcia dostupná len na presne zmapovaných trasách, z ktorých Tesla za posledné roky získala veľké množstvo dát prostredníctvom majiteľmi využívanej funkcie Autopilot. Nezabúdajme, že k dobrému fungovaniu podobných systémov je dôležité mať bezchybné dopravné značenie a ideálne počasie, ktoré by neznemožňovalo prácu dôležitých systémov.

Peter Orosz
Ak čítate tento text, tak som vás buď veľmi dobre rozosmial, alebo poriadne naštval. To ma teší, pretože automobily sú aj o subjektívnych pocitoch a emóciách, ktoré sa nebojím prezentovať. Bezduché parafrázy tlačových správ budete musieť hľadať niekde inde.
Okrem znižovania amortizačnej hodnoty mojej klávesnice písaním článkov, venujem svoju pozornosť aj amatérskemu filmu a cestovaniu.