Magazín

Štatistika: Japonské autá sú opäť najspoľahlivejšie, Nemci sklamali!

Americký CarMD zverejnil koncoročnú štatistiku spoľahlivosti vozidiel na základe poruchovosti, nechýbajú ani informácie o cenách za jednotlivé opravy. Tento rok sa zamerali na viac ako 5,6 milióna vozidiel, ktoré analyzovali počas dvoch mesiacov od septembra do októbra tohto roku. Podľa štúdie, najmenšiu pravdepodobnosť akejkoľvek poruchy máte vo vozidlách značky Toyota. Tesne za ňou nasledovali ďalší ázijskí výrobcovia ako Acura, Hyundai, Honda, Mitsubishi či Subaru. Jediným nemeckým výrobcom v TOP10 je automobilka Mercedes-Benz. Napriek tomu môžeme povedať, že americký Buick, umiestnený na 7. mieste, stále využíva koncernovú techniku nemeckej značky Opel.

Ak by sme chceli danú štatistiku konkretizovať na modely jednotlivých výrobcov, poradie sa mierne zmení. Najspoľahlivejším modelom by v tomto prípade bolo Audi Q5. Ďalšie pozície obsadili Honda Civic, Subaru XV, Honda CR-V a Honda HR-V. Zaujímavá je tiež štatistika poukazujúca na ceny opráv. Je dobré však mať stále na pamäti, že tabuľka zohľadňuje primárne americký trh. Podľa CarMD, najlacnejšiu cenu opráv v USA poskytuje japonská Mazda. Za ňou sa umiestnili Kia, Dodge, Hyundai, Chrysler, Jeep, Chevrolet, VW, Honda a Toyota.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!