Magazín

Wankel bude v Mazde zohrávať kľúčovú úlohu! Toto sú plány japonského výrobcu:

Mazda Carplay

Technológiu rotačných motorov chce Mazda použiť v elektrifikovaných modeloch. Práve Wankel má byť liekom na najväčší súčasný problém moderných elektromobilov – dojazd. Detaily k plánovanej plug-in hybridnej novinke nám Mazda zatiaľ tají, už teraz je však jasné, že rotačný motor ponúkne oproti konvenčným „generátorom“ niekoľko zásadných výhod.

Mazda Carplay

Jednou z tých najzaujímavejších je pomer medzi veľkosťou motora a výkonom. Rotačné motory sú totiž veľmi kompaktné a majú nízky objem. Napriek tomu dokážu ponúknuť obrovské množstvo výkonu, ďalším bonusom môže byť nízka hlučnosť. Rotačné motory by napríklad mali byť schopné spaľovať LPG a v prípade núdze by sa pohonný systém vozidla dokázal premeniť aj na krízový zdroj elektrickej energie pre domácnosť.

Mazda 2 Test (2018)

Momentálne pripravujú Japonci dva kľúčové modely budúcnosti. Tým prvým má byť čisto elektrický model, druhý bude disponovať spomínaným rotačným motorom, ktorý má ako generátor elektrickej energie zaistiť dlhší dojazd. Oba modely sú naplánované na rok 2020 a výraznou mierou by sa mali podieľať na plánoch, podľa ktorých by 95 % automobilov na japonských cestách malo využívať elektrifikovaný pohon.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!