Magazín

Ford oslavuje 115 rokov! Toto ste o automobilke nevedeli...

Automobilka Ford bola založená 16. júna 1903 v meste Detroit s podporou 12 investorov, medzi ktorými boli aj bratia John Dodge a Horace Dodge. Netrvalo dlho a spoločnosť začala rýchlo expandovať, a to najmä vďaka inováciám a nápadom šéfa automobilky, Henryho Forda. V roku 1908 spustili masovú výrobu prvého ľudového vozidla. Model T bol revolučným automobilom, ktorý navždy zmenil výrobný proces všetkých automobiliek a spropagoval značku Ford nielen v USA, ale aj v zahraničí. Dnes môžeme byť spoločnosti vďační za uvedenie hneď niekoľkých ikonických vozidiel, ako napríklad Mustang, Focus, Fiesta, GT či F-150.

Na počesť tomuto významnému výročiu sme sa rozhodli spísať niekoľko zaujímavých faktov o automobilke Ford, o ktorých ste zrejme nevedeli.

1. Model T bol najlepšie predávaným vozidlom aj niekoľko rokov po tom, čo zastavili výrobu

Prvé auto vyrobili už v roku 1908 a do roku 1914 sa z Modelu T stalo najpredávanejšie auto na svete. Celkovo sa spoločnosti podarilo vyrobiť viac ako 15 miliónov kusov a až deväť z desiatich áut na svete malo v danom období na prednej kapote logo automobilky Ford. Aj napriek tomu, že výrobu ukončili už v roku 1927, štatisticky išlo o najpredávanejšie vozidlo až do roku 1972 keď štafetu prevzal VW Chrobák (Beetle) .

Výročie Ford 115

2. Henry Ford vyrobil prvé auto už v roku 1896

Model T nebol prvým autom, ktoré Henry Ford vyrobil. Celých pätnásť rokov predtým skonštruoval vozidlo, ktoré využívalo kolesá z bicyklov, agregát disponoval štyrmi konskými silami a namiesto volantu musel vodič využívať pákový systém.Ford vyrobil len tri kusy, ktoré predával za 200 dolárov. Neskôr sa mu jeden exemplár podarilo odkúpiť späť za 60 dolárov, v súčasnosti je vystavený v múzeu Henryho Forda.

Výročie Ford 115

3. Zavedenie pásovej výroby

S narastajúcim záujmom o automobily musel Henry Ford vymyslieť nový spôsob, ako znížiť čas potrebný na výrobu auta. So samotným nápadom prišiel William Klein, ktorý sa nechal inšpirovať systematickým procesom zabíjania zvierat na bitúnku. Finálny koncept pásovej výroby bol zavedený v roku 1913 a proces skladania automobilu skrátili z 12,5 na 1,5 hodiny.

Výročie Ford 115

4. Konštrukčná chyba zabila 900 ľudí

Ford Pinto bol predstavený v roku 1971 a veľmi rýchlo si získal priazeň mnohých motoristov, čoho dôkazom bolo aj 328 000 predaných kusov hneď prvý rok po uvedení do výroby. Neskôr sa však ukázalo, že auto disponuje závažnou konštrukčnou chybou, o ktorej automobilka Ford vedela. Pri náraze zozadu dochádzalo vážnym poškodeniam palivovej nádrže a v mnohých prípadoch auto dokonca explodovalo. Vyšetrovanie preukázalo, že vo Forde nielenže o chybe vedeli, ale dokonca si zaplatili štúdiu, podľa ktorej bolo lacnejšie chybu ignorovať a riešiť súdne spory než ju opraviť a zachrániť tým ľudské životy.

Výročie Ford 115

5. Vláda pikapov

Pikapy série „F“ sú najlepšie predávanými vozidlami v Amerike už 36 rokov po sebe. Samotná výroba týchto vozidiel začala v roku 1948 a dnes táto kategória láme predajné rekordy v krajine. Len v roku 2016 sa v USA predalo 820 799 kusov tohto modelu a celkovo ich zišlo z výrobného pásu už viac ako 35 miliónov.

Výročie Ford 115
Peter Orosz
Ak čítate tento text, tak som vás buď veľmi dobre rozosmial, alebo poriadne naštval. To ma teší, pretože automobily sú aj o subjektívnych pocitoch a emóciách, ktoré sa nebojím prezentovať. Bezduché parafrázy tlačových správ budete musieť hľadať niekde inde.
Okrem znižovania amortizačnej hodnoty mojej klávesnice písaním článkov, venujem svoju pozornosť aj amatérskemu filmu a cestovaniu.