Zástupcovia automobiliek si vymenili autá! Ako to dopadlo?

Martin Šebesta, 04.06.2018
Mnoho článkov v časopise vzniká vďaka našej úzkej spolupráci s importérmi jednotlivých značiek automobilov na Slovensko. Ako prejav našej vďaky sme ich pozvali aj s ich autami na podujatie Testovací deň importérov, aby sa na chvíľu vžili do našej úlohy a navzájom si otestovali svoje vozidlá.

Približne mesiac pred plánovaným termínom našej akcie to vyzeralo tak, že na Slovensko dažďové mraky zabudli. O daždi sme vedeli iba zo spravodajstva, a tak sme očakávali slnečný piatok s letnými teplotami. Ďalší deň v rade iných, ktoré ohlasovali, že koniec mája je už zároveň aj predzvesťou leta.

TDI 2018

Lenže svätý Peter to všetko videlo inak. V piatkové ráno akoby poľnohospodárom, ktorí naozaj obrábajú polia a záleží im na úrode, chcel vynahradiť nedostatok vlahy. Naraz. Za jedno doobedie. Nech má voľný víkend a môže ísť relaxovať. Aspoň tak to vyzeralo cestou do Čiernej Vody pri Bratislave, kam sme pozvali importérov. Dážď bubnoval na čelné okná áut, stierače ledva stíhali odvádzať vodu a akvaplaning sme nedostávali iba vďaka kombinácii pomalšej jazdy a dobrých pneumatík. Hlavami kolovali myšlienky, či sa podujatie vôbec uskutoční.

TDI 2018

Boli to však márne myšlienky. Čierna Voda a hotel Agátka sa nachádzajú v zvláštnej oblasti, kde aj ten najhustejší dážď po chvíli ustane. Presviedčali sme o tom hostí, ktorí ukázali charakter a začali prichádzať niečo po ôsmej, aj seba, keď sme v priebehu doobedia začínali cítiť vlhkosť v premočených topánkach. Stáť vonku na daždi, odovzdávať kľúče a kontrolovať vozidlá po každej 30-minútovej jazde, chcelo dávku odhodlania a vnútorného presvedčenia.

TDI 2018

Krátko po deviatej privítali hostí nealkoholickým sektom od Huberta konateľ nášho vydavateľstva Ladislav Ležanský a výkonná riaditeľka Dagmar Neuwirthová. Po krátkych a vrúcnych príhovoroch si účastníci vyplnili programy vozidlami a išlo sa jazdiť. Pri bráne hotela Agátka to miestami vyzeralo, akoby sa parkovisko premenilo na automobilový úľ. Z brány každú chvíľu vyletovali autá rôznych značiek a farieb, aby sa onedlho vrátili. Na tvárach vodičov sa objavovali úsmevy, oči sa im rozširovali od mixu radosti a vzrušenia, prípadne uznanlivo pokyvovali hlavami. Šancu vyskúšať si toľko konkurenčných modelov v takom krátkom časovom rozpätí nemajú každý deň. „To som veru nečakal!“ „Za tie peniaze je to veľmi dobrá ponuka!“ „Teda, tí robia pokrok každým novým autom!“ „Ďakujem, v tomto som sa chcel dávno odviezť!“ „Už viem, čo si kúpim, keď vyhrám v lotérii!“ To boli len niektoré z reakcií, ktoré sme si vypočuli pri vystupovaní z áut po testovacej trase po okolitých dedinkách, známych husacími hodmi a vínom.

TDI 2018

Ani sa nečudujeme. V ponuke boli modely ako Mercedes-Benz CLS, Hyundai i30N, Škoda Kodiaq, Mazda CX-5, BMW i3, Kia Niro, Fiat Tipo, Jeep Copmass či Suzuki Ignis. Jazdilo sa od rána až do poobedia s obednou prestávkou. Počas nej si hostia vychutnávali špeciality hotelovej kuchyne, venovali sa vzájomným rozhovorom či spoznávaniu tvárí, ktoré dovtedy poznali iba z mailovej či telefonickej komunikácie, a pokiaľ mali záujem, užili si aj masáž.

TDI 2018

No a fotili sa s hlavnou hviezdou podujatia. Tou bolo nádherne zrenovované Porsche 911 z roku 1965. Renováciu zrealizovala spoločnosť Vehicle Experts, ktorá nám auto na tento deň požičala. Aj počasie pochopilo, že keď je partnerom podujatia poisťovňa Wüstenrot, malo by sa umúdriť. Preto cez obed prestalo pršať a na druhú časť jazdenia stihli uschnúť aj cesty. Vďaka tomu odchádzali hostia s úsmevmi na tvári a s dobrými pocitmi. Niektorí sa už v pondelok pýtali, kedy bude ďalší ročník. Odpoveď na túto otázku dostanú včas. A možno opäť s nejakým prekvapením.