VIDEO: Extrémna situácia na diaľnici? Takto by ste sa mali zachovať!

Peter Orosz, 01.06.2018

Diaľnice sú vo všeobecnosti bezpečnejšie než iné druhy cestných komunikácií. Širšie pruhy, odstavná plocha a bezpečnostnými zábranami oddelená protismerná premávka dodávajú mnohým vodičom pocit istoty. Táto idylická situácia sa však môže vo veľmi krátkom čase zmeniť, a preto je dôležité, aby ste za volantom nestrácali pozornosť a reagovali na správanie ostatných vodičov pohotovo a korektne.

Jakmile uvidíš před sebou kolonu, upozorni na ní výstražným znamením ostatní a při brždění si nech dostatek prostoru na...

Uverejnil používateľ Ředitelství silnic a dálnic - ŘSD 11. júl 2017

Vo všeobecnosti platí, že so zvyšujúcou sa rýchlosťou sa mení aj odstup medzi autami (na diaľnici a rýchlostnej ceste aspoň 70 metrov). Pohľad vodiča by mal smerovať čo najďalej dopredu tak, aby vedel odhadnúť situáciu už z diaľky. V prípade nepredvídanej situácii na diaľnici (kolóna, náhla zmena rýchlosti) je dobré informovať ostatných vodičov prostredníctvom výstražných svetiel (blikanie všetkých smeroviek). Aj pri pomalom posúvaní je dobré udržiavať dostatočný odstup na to, aby ste sa dokázali vyhnúť prichádzajúcim záchranným zložkám. V takom prípade sa má v strede cesty vytvoriť koridor. Osobné autá by mali využiť najbližšiu krajnicu a povolené je tiež prekročenie plnej čiary.