10 automobilových konceptov, na ktoré sa rokmi zabudlo

ERIK STRÍŽ, 01.03.2018
90. roky boli bohaté na odvážny automobilový dizajn, čo sa najviac prejavovalo na autosalónových konceptoch. Vyberáme TOP10 takých, na ktoré dnes pozeráme skôr v úsmevom.

Koncepčné automobily vždy boli a stále sú ukážkou technologickej vyspelosti a schopnosti automobiliek vidieť viac či menej vzdialenú budúcnosť autopriemyslu. Často výrobcovia spravia obrovský krok vedľa, čoho dôkazom sú mnohé tragikomické dizajny koncepčných vozidiel, inokedy veľmi presne predpovedali dizajn budúcich modelov, na ktorých dnes každý deň jazdíme do práce. Príkladom môže byť taký Volkswagen T-Roc, ktorý sa pôvodne predstavoval ako hatchback Golf pretavený do modernejšej a zákaznícky atraktívnejšej podoby malého SUV. Dnes je v prakticy nezmenenej podobe súčasťou modelového portfólia výrobcu.

Každý rok výrobcovia na autosalónoch predvádzajú vlastné koncepty automobilov, ktorými chcú upútať pozornosť médií, verejnosti a ukázať, akým smerom sa možno bude dizajn ostatných modelov uberať. Aj to, ako verejnosť ten či iný koncept prijíme, môže byť pre automobilku podnet k ďalším krokom, prípade k sebareflexii a zastaveniu projektu.

Prešli sme záznamy starších automobilových a konceptov a vyberáme tie z 90. rokov 20. storočia, ktoré pútajú pozornosť už na prvý pohľad. Niektoré boli priveľmi odvážne, iné príliš tragické na to, aby sa dočkali skutočnej sériovej výroby. Všetky ale spája ich nevšednosť.

TOP10 najkurióznejších automobilových konceptov nájdete v našej galérii k článku: