LISTY ČITATEĽOV 01: Vy sa pýtate, my odpovedáme!

Redakcia, 06.12.2017
Listy čitateľov

Royalty free license - pixabay.com Author: geralt

POKUTA Z CHORVÁTSKA

Zdravím, po dovolenke v Chorvátsku som dostal pokutu, ale zvláštne na tom bolo to, že mi prišla po troch rokoch, keď som už pomaly zabudol na to, či som vôbec na danom mieste parkoval a či som zaplatil parkovné. Musím takú pokutu platiť?

-Milan Bartalský, Nitra

Výzva musí obsahovať všetky náležitosti, inak je neplatná. Splnomocnenie kancelárie od chorvátskej polície, respektíve úradov, ďalej nesmie chýbať ani fotografický dôkaz, musí byť uvedené EČV vášho vozidlo i presne miesto a čas priestupku. Bez týchto náležitostí je výzva neplatná a s ohľadom na odstup času je zrejme pokuta aj premlčaná. Odporúčame však podať odvolanie z dôvodu premlčania. Navyše takáto pokuta vám musí prísť doporučene, inak neexistuje dôkaz, že ste zásielku dostali.

PRÍVES

Dobrý deň prajem, plánujem si z Nemecka doviezť auto na prívese. Stačí mi vodičský preukaz skupiny B?

-Peter Solník, Horné Lefantovce

Pekný deň prajem, so základným vodičským oprávnením smiete ťahať príves s maximálnou hmotnosťou do 750 kilogramov, pričom celková hmotnosť súpravy nesmie presiahnuť 4 250 kilogramov. Zároveň s oprávnením typu B môžete ťahať jazdné súpravy zložené z ťažného vozidla skupiny B a prípojného vozidla, ak najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 3 500 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla nepresahuje prevádzkovú hmotnosť ťažného vozidla. V prípade, že sa s jazdnou súpravou zmestíte do spomínaných limitov, nepotrebujete vodičský preukaz skupiny E. Prevádzkovú hmotnosť vozidla by ste mali mať uvedenú v technickom preukaze. V zásade bude hmotnosť dovážaného auta plus prívesu vyššia ako prevádzková hmotnosť vášho ťažného vozidla. Alebo inak, v tomto prípade si budete môcť doniesť iba auto malej kategórie. Preto odporúčame rozšírenie vašej skupiny o kategóriu B+E. S ňou môžete bez problémov riadiť súpravu s celkovou hmotnosťou 7 ton.