Aktuality

Colin McRae: Posledný akčný hrdina

Nikto tomu nechcel veriť, každý dúfal, že podozrenie polície sa nepotvrdí. Pri škótskom Lanarku sa zrútila do lesa helikoptéra a začala horieť. Na palube boli štyria pasažieri. V priebehu nasledujúceho dňa úrady potvrdili, že dvaja z nich niesli priezvisko McRae. Colin a jeho syn Johnny.

Colin McRae pochádzal z motoristickej rodiny. Jeho otec Jimmy aj brat Alister sa aktívne venujú rely. Svoj prvý titul majstra sveta dokázal získať už po dvoch rokoch od stabilného angažmánu na svetových rýchlostných skúškach. Asi málokto čakal, že to bude zároveň jeho jediné celkové víťazstvo v šampionáte. Mal ho na dosah ešte niekoľkokrát, no svoju šancu vždy nechal niekde pri trati. Jeho jazdecký štýl to však nijako neovplyvnilo, stále išiel na maximum a bol magnetom pre oči divákov okolo trate aj pri televízoroch. Neraz to prehnal a mohol ďakovať všetkým svätým za obrovskú bezpečnosť súčasných súťažných vozidiel. Tie ale aj tak trpeli. Keď sa ho raz jeden novinár v servisnej zóne spýtal: „Problémy?“ McRae pokojne odpovedal: „Hm, nič som si nevšimol.“ Pritom jeho Subaru ledva stálo na kolesách.

V roku 1998 vyšla prvá zo série počítačových hier Colin McRae Rally. Hoci ju kvalitou neskôr prekonal krajan a rival Richard Burns, Colin bol už nadobro zapísaný v počítačovom svete a aj z hry sa stala legenda. Je asi verejným tajomstvom, že táto aktivita mu v konečnom zúčtovaní priniesla viac popularity a peňazí než výkony na trati.

Tie však od prestupu k Fordu nevedeli nadviazať na predchádzajúce roky. Colin stále viac riskoval a stále viac končil všelikde mimo cesty s úplne odpísaným vrakom. Vrchol jeho pôsobenia vo Focuse WRC bol v roku 2001, kedy o titul prišiel až divokou haváriou v poslednom podujatí MS.

Ani rok v Citroëne nepriniesol zlepšenie, a tak dal Colin McRae WRC na čas zbohom. S Nissanom vyskúšal šťastie na Rely Dakar, Prodrive ho posadilo do Ferrari 550 Marannelo počas 24-hodinovky v Le Mans. Do rely sa vrátil ešte dvakrát: v roku 2005 so Škodou a o rok neskôr s Citroënom. V januári 2008 sa chcel vrátiť do púšte s BMW X3 tímu X-Raid. Lenže....
Dňa 26. 9. 2007 sa v krematóriu v Glasgowe rodina a zároveň aj celý svet rozlúčil s jednou najväčších osobností motoristického športu. Valentino Rossi venoval Colinovi svoje víťazstvo v Portugalsku, David Coulthard nastúpil v Japonsku so špeciálnym dizajnom helmy, ďalšie osobnosti mu vzdávali hold v médiách. V kondolenčnej knihe na internete nechalo odkaz vyše 50 000 fanúšikov. Rest in peace, Colin.

Colin Steele McRae MBE
5.8.1968 - 15.9.2007

1986 - prvé preteky v škótskom šampionáte na Talbote Sunbeam
1987 - prvý štart v Majstrovstvách sveta vo Švédsku s Vauxhallom Nova
1991 - prvý titul britského šampióna na Subaru Legacy RS
1992 - ďalší titul britského šampióna na Subaru Legacy RS
1993 - stabilný angažmán so Subaru v MS; prvé víťazstvo na Novom Zélande so Subaru Legacy RS
1995 - Majster sveta na Subaru Impreza 555
1999 - prestup k Fordu
2003 - prestup k Citroënu
2004 - odchod z WRC do tímu Nissan pre Dakar
2005 - krátky návrat do WRC so Škodou
2006 - posledné podujatie WRC so Citroënom

Štatistika vo WRC:
146 štartov
1 titul majstra sveta
25 víťazstiev
626 bodov
477 vyhraných rýchlostných skúšok

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie