Aktuality

Sedem žilinských

Reklamná kampaň modelu Kia cee´d sa nesie v duchu „zaradili sme sedmičku“. Magické číslo 7 predstavuje 7-percentnú akontáciu, 7-ročný leasing a 7-ročnú záruku. Odvážny ťah kórejskej automobilky, najmä v súvislosti so zárukou, má zvýšiť predajné čísla vozidiel zo Žiliny. Garancia sa týka všetkých vozidiel Kia cee´d predávaných nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Kryje nielen súčiastky, ale aj náklady na prácu v priebehu 7 rokov.

Každá záruka má však svoje výnimky. Tie existujú aj v tomto prípade. Na všetky diely automobilu sa vzťahuje 5-ročná záruka s dodatočnou dvojročnou zárukou na pohonné ústrojenstvo, teda na najviac zaťažované časti auta: prevodovku, motor a ostatné zariadenia auta, ktoré zabezpečujú pohon auta. Z garancie sú vyňaté diely podliehajúce opotrebovaniu, samozrejme okrem prípadov výrobných chýb. Na originálnu batériu a náplň klimatizácie je záruka 2 roky bez obmedzenia kilometrov. Náplň klimatizácie je krytá aj počas zostávajúceho obdobia, ak je predmetom výmeny v priebehu inej záručnej opravy. Ďalšou výnimkou je záruka na 5 rokov, vzťahujúca sa na lak. Prehrdzavenie karosérie je kryté garanciou na 10 rokov.

Prečo vlastne sedem rokov? Podľa prieskumu automobilky Kia si kupujúci ponecháva vozidlo priemerne 7 rokov. Ak by sme brali do úvahy záruku na 150 000 km, počas 7 rokov by musel vodič najazdiť viac než 21 000 km ročne. Väčšina vodičov na Slovensku sa za túto hranicu nedostane. Je preto pravdepodobné, že majiteľ vozidla sa napríklad po štyroch rokoch rozhodne svoju Kiu predať. Dostávame sa tak k najväčšej výhode 7-ročnej záruky a tou je jej prenosnosť. Ak bola celá údržba vozidla vykonávaná v súlade s predpismi výrobcu (dodržiavanie servisných intervalov, oprava a údržba v autorizovaných servisoch), záruka sa prenáša aj na ďalšieho majiteľa. Kupujúci má v tomto prípade v rukách jazdené auto so zárukou na ďalšie 3 roky.

Záruka zohľadňuje aj extrémne prípady, napríklad ak je vozidlo intenzívne používané vo firme a po dvoch rokoch má nabehaných viac než 150 000 km. V takýchto prípadoch sa záruka vzťahuje na vozidlo počas prvých troch rokov bez obmedzenia kilometrov.

Kia modelom cee´d vykročila do tuhého boja v triede kompaktov. Je veľmi smelý ťah poskytnúť na vozidlo garanciu až na 7 rokov. Automobilka, zdá sa, disponuje silným technologickým potenciálom a dlhoročná záruka dúfajme nie je vodením zákazníka za nos. Ako sa nadštandardná garancia bude prejavovať v praxi, ukáže až čas. Až po nabehaných kilometroch a niekoľkých rokoch jazdenia sa ukáže do akej miery je žilinské želiezko v ohni spoľahlivé. Uvidíme aj, či sa automobilka rozhodne pre 7-ročnú záruku v prípade iných modelov a do akej miery bude reagovať konkurencia...

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie