Prekvapenie z Mladej Boleslavi

Škoda odhalila model ROADIAQ. Má obytný priestor vzadu, solárnu strechu a inovatívne riešenia úložného priestoru

29 učňov z Odborného učilišťa Škoda začalo na Škode Roadiaq pracovať na jeseň 2022 a dokončili ho po 9 mesiacoch a 2000 pracovných hodinách.

Vytvorili multifunkčný kempingový a mobilný kancelársky elektromobil, ktorý môžu digitálni nomádi využívať na prácu a cestovanie.
Automobil vychádza z modelu Enyaq 80x Sportline s 82 kWh batériou.
Vydané Text: 

Študentský koncepčný automobil Škoda je od akademického roku 2013/14 vrcholom prípravy učňov na Odbornom učilišti Škoda. S podporou svojich tútorov a odborníkov zo všetkých oddelení navrhujú a vyrábajú svoje vlastné vysnívané auto. 29 učňov dokončilo deviaty študentský koncepčný automobil Škoda Roadiaq; multifunkčný karavan v mobilnej kancelárii, ktorý zachytáva ducha dobrodružstva. Roadiaq, navrhnutý tak, aby bezproblémovo fungoval ako vozidlo v pohybe a potom sa po zaparkovaní zmenil na využiteľnú kanceláriu alebo obytný priestor, je udržateľné, batériovo elektrické vozidlo s pohonom všetkých kolies, ktoré môžu digitálni nomádi využívať na cestovanie, prácu a voľný čas.

Deviate študentské auto značky Škoda obsahuje všetko, čo potrebuje moderná mobilná kancelária: trvalé vysokorýchlostné pripojenie na internet, 27-palcový monitor a dokovaciu stanicu, inovatívne riešenia úložného priestoru, množstvo elektrických zásuviek a (čo je dôležité) kávovar na espresso. Napriek tomu sa Roadiaq v niekoľkých jednoduchých krokoch premení z pracovného priestoru na obývací priestor s posteľou a malou kuchyňou.

Inzercia

Pre digitálnych nomádov, ktorí pracujú odkiaľkoľvek

29 učňov z Odborného učilišťa Škoda začalo na Škode Roadiaq pracovať na jeseň 2022. Počas deviatich mesiacov strávili viac ako 2000 pracovných hodín vytvorením multifunkčného kempingového a mobilného kancelárskeho vozidla, ktoré môžu digitálni nomádi využívať na prácu, cestovanie, alebo jednoducho relaxovať.

Je to prvýkrát, čo študentské auto Škoda vychádza z plne batériového SUV Škoda Enyaq. Vďaka početným úpravám exteriéru a interiéru je vozidlo vhodné na prácu na cestách, ako aj na kempovanie a outdoorové aktivity.

Inzercia

Rozsiahle úpravy zvonku aj zvnútra

Aby sa Enyaq premenil na obytný automobil, učni výrazne prispôsobili jeho karosériu. Okrem novej strešnej konštrukcie vyvinuli aj nové zadné dvere, ktoré umožňujú pripevnenie stanu. Roadiaq je obutý na 21-palcových zliatinových diskoch Supernova z radu Enyaq a má dvojfarebné lakovanie Emerald Green a Moon White. Vo vnútri sú textílie použité na poťahy sedadiel, obloženie dverí a prístrojová doska vyrobené zo 100 % recyklovaných materiálov. Nábytok na kempovanie, spanie a prácu na diaľku v zadnej časti vozidla bol vyrobený na mieru po konzultácii s odborníkmi, s návrhom študentov.

Inovatívne technológie: napájanie, solárne články a 27-palcový monitor

Učni vybavili Škodu Roadiaq niekoľkými inovatívnymi technologickými prvkami. V úzkej spolupráci s IT oddelením Škody zabezpečili, že má všetko, čo potrebuje na to, aby fungovalo ako mobilná kancelária pre dnešných digitálnych nomádov. Okrem stáleho pripojenia na internet to zahŕňa vstavaný 27-palcový monitor s integrovanou dokovacou stanicou a kamerou, ako aj bezdrôtovú klávesnicu, myš a reproduktor v obytnej a kancelárskej časti vozidla. K tomu učni prispôsobili aj celý elektrický systém a vytvorili ďalšie svetelné zdroje a zásuvky.

Interiér odráža farby exteriéru Roadiaqu a používa látky vyrobené zo 100 % recyklovaných materiálov. Kompletné čalúnenie sedadiel, čalúnenia dverí, prístrojovej dosky a strešných stĺpikov bolo vyrobené v spolupráci s externými odborníkmi na čalúnenie zo spoločnosti Autointerier Šindelář, ktorá s projektom Student Car spolupracuje už roky. Látky vyrobené z recyklovaných textílií pochádzajú od špecialistov z Dual Borgstena, ktorí už so Škodou spolupracujú na projektoch sériovej výroby. Koncept monomateriálu zaisťuje úplnú recyklovateľnosť látky na konci životného cyklu vozidla.

Pohon všetkých kolies s dvoma elektromotormi

Škoda Roadiaq prichádza s pohonom všetkých kolies a vychádza z Enyaq 80x Sportline. Na zadnej náprave je namontovaný synchrónny elektromotor, ktorý dodáva výkon 150 kW a maximálny krútiaci moment 310 Nm. Asynchrónny elektromotor na prednej náprave dodáva na predné kolesá ďalších 80 kW a maximálny krútiaci moment 162 Nm. Lítium-iónová vysokonapäťová batéria má energetickú kapacitu 82 kWh (77 kWh netto) a umožňuje dojazd až 495 kilometrov v cykle WLTP.

Dĺžka základného vozidla 4 649 milimetrov a šírka 1 879 milimetrov zostali nezmenené. Rázvor narástol minimálne, na 2 770 milimetrov, a svetlá výška na 190 milimetrov. Roadiaq je s 2 050 milimetrami o viac ako 35 centimetrov vyšší ako štandardná verzia, najmä vďaka novej časti strechy. Časť pôvodnej strechy musela byť odstránená, aby sa zabezpečila podstatne väčšia svetlá výška. Digitálni nomádi si tak môžu užiť ešte viac priestoru na prácu a oddych. Nástavec na stan poskytuje úkryt v nepriaznivom počasí a umožňuje pohodlnejšie používanie kuchyne inštalovanej v zadnej časti vozidla. Prepracované zadné ľavé dvere s odstránenou kľučkou ponúkajú viac súkromia v priestore na spanie vďaka okienku so slnečnou clonou. okrem toho Solárne články pomáhajú generovať energiu pre obytný priestor, čím zaisťujú, že si vozidlo udrží dojazd aj mimo siete. Roadiaq je možné pripojiť aj k externému zdroju napájania v kempingoch alebo obytných autách.

Inzercia

Podpora od odborníkov na prestavbu obytných vozidiel

Projekt tradične ťaží z úzkej spolupráce špecialistov zo všetkých oddelení Škody. Pri vybavení vozidla na mieru vyrobenou strešnou konštrukciou a nábytkom si však učni prizvali na pomoc aj externých odborníkov. Spoločnosti Cargodesign a KPS Automobile boli prizvané, aby študentom poradili a aktívne pomáhali s konštrukciou vonkajšieho aj vnútorného vybavenia. Okrem kempingového a kancelárskeho vybavenia v zadnej časti vozidla učni vytvorili aj pracovné stanovište pre spolujazdca. Špeciálne rameno ponúka cestujúcemu miesto na pripevnenie tabletu. Interiér dopĺňa množstvo prvkov výbavy a doplnkov pre zábavu a relax, z ktorých niektoré sú už súčasťou ponuky značky Škoda. Zahŕňajú bezdrôtový reproduktor, solárnu sprchu.

Inzercia

Počas vývoja a výroby modelu Roadiaq získali študenti podporu od mnohých odborníkov značky Škoda, ktorí pracujú v oddeleniach výroby, dizajnu a technického vývoja. Prvýkrát sa zapojilo aj oddelenie IT služieb a oddelenie trvalo udržateľného rozvoja materiálov. Študentský tím získal podporu aj od externých špecialistov na prestavbu karavanov.

Oliver Stefani, vedúci dizajnu Škoda, povedal: “Projekt študentského auta spája tri veľké prednosti Škody: jej odvážny prístup, praktický prístup a ohromný tímový duch. V Škoda Design sme veľmi radi, že sme súčasťou Tento projekt. Naším cieľom je poskytnúť týmto talentovaným študentom komplexný, hmatateľný pohľad na našu každodennú prácu a nadchnúť ich pre ňu. Nápady, s ktorými naši študenti prichádzajú, ma každý rok fascinujú a skutočne si vážim ich hodnotný príspevok a ich mimoriadnu kreativitu. ”

Počas učňovskej návštevy v Škoda Design zaujali Olivera Stefaniho a jeho tím najmä návrhy Agáty Frakovej, maliarky v druhom ročníku učňovského štúdia, a ponúkli jej doplnkovú stáž v oddelení Dizajn. Išlo o prvú takúto stáž od vzniku projektu Študentské auto.

 

 
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023