Aktuality

Mamičky za volantom

V bežnej premávke vidieť veľa budúcich mamičiek v podobe aktívnych vodičiek. V prvom rade netreba podceňovať nebezpečenstvo, ktoré ich môže ohroziť pri šoférovaní. Riziko sa dá výrazne znížiť dodržiavaním zásad bezpečnej jazdy.

Dopravné nehody patria medzi najčastejšie príčiny úrazov tehotných žien. Častou príčinou smrti a vážnych poranení sú úrazy hlavy. Tie sú spojené s prudkým nárazom alebo tlakom na brušnú stenu. Spôsobujú prudké preťaženie pri nárazoch auta do prekážky. Následkom toho môže nastať vnútorné krvácanie, predčasný pôrod alebo potrat. V centre pozornosti u tehotných žien sú najmä poranenia brucha a panvy. Riziko smrti nenarodeného dieťaťa pri havárii je u nepripútaných tehotných žien vyššie než u pripútaných.Ženy v tehotenstve majú často strach z bezpečnostných pásov. Pritom pásy by mali používať najmä v období gravidity! Výhovorky, že tehotné cestujú väčšinou iba na krátke vzdialenosti, neobstoja. Práve viac nehôd sa stáva cestou do práce, na nákup alebo k lekárovi.V období tehotenstva by si mali ženy na dlhých cestách robiť častejšie prestávky a uvoľniť sa spod tlaku bezpečnostného pásu. Strach z toho, že bezpečnostný pás poraní dieťa v lone matky, je neopodstatnený, ak je žena správne pripútaná.

A ako sa pripútať bezpečnostným pásom? Nezávisle od toho, na ktorom sedadle auta budúca mamička sedí, mala by vždy použiť trojbodový bezpečnostný pás. Spodný popruh bezpečnostného pásu musí prechádzať čo najnižšie popod brucho. Ďalšia časť pásu, ktorá smeruje od kotevného bodu šikmo cez telo k dverám musí prechádzať pomedzi prsia a ponad brucho. Spodná časť pásu sa nikdy nesmie dostať vyššie, do takej polohy, aby prechádzala cez bruško mamičky. Pás by nikdy nemal skĺznuť z pleca. Medzi bruchom a volantom musí byť zachovaná čo možno najväčšia vzdialenosť. Ženy vo vysokom stupni tehotenstva by už nemali samy viesť vozidlo. Pevná hranica, dokedy môže tehotná žena šoférovať, neexistuje, pretože všetko závisí od priebehu gravidity. Keby sa dostavili patologické príznaky tehotenstva: zvracania, opuchy nôh, nevoľnosť alebo kolísanie tlaku, tak je šoférovanie kontraindikáciou aj v prvých mesiacoch tehotenstva.Na záver zásady cestovania autom pre tehotné: - používať bezpečnostný pás - robiť častejšie prestávky s cvičením - požívať dostatok tekutín - necestovať sama a v horúčavách - nosiť pohodlné oblečenie a obuv - vždy mať pri sebe tehotenský preukaz

Ostatní účastníci cestnej premávky by si pre prípad nehody s tehotnou ženou mali všetipť zásadu:
Pri poskytovaní prvej pomoci pri nehodách prioritne zabezpečiť životné funkcie tehotnej ženy!Ak sa budú rešpektovať a dodržiavať tieto zásady, tak si aj tehotné vodičky môžu užívať ničím nerušenú jazdu.

Cestujeme s najmenšími
Pri cestovaní s deťmi je už povinná autosedačka, ktorá garantuje bezpečnosť dieťaťa pri mnohých nepredvídateľných situáciách. Na našom trhu je už vidieť bohatý výber kvalitných autosedačiek, ktoré sú pohodlné a v peknom dizajne, aby sa páčili malým cestovateľom. Veľakrát aj dospelí zabúdajú na bezpečnostné pásy. Deti veľmi rýchlo reagujú a poukazujú na nedostatky rodičov, ktorí nie vždy sú pre nich „vzorom.“ Byť kladným príkladom hovorí za všetko!

Obavy na cestách vznikajú, keď naší najmenší cestujúci potrebujú nakŕmiť alebo prebaliť. Vtedy sa treba o hygienu postarať na benzínových čerpadlách. Aj tu je háčik, že nie všetky sú vybavené prebaľovacími pultami, ktoré uľahčujú mamičkám postarať sa o hygienu ich detí. Nezabudnite so sebou vziať dostatok jednorázových plienok, vlhkých vreckoviek a suchého oblečenia. Mohlo by sa stať, že by ste veľmi radi vymenili svoje auto za suché oblečenie alebo fľašu mlieka pre Vaše dieťa! Na dlhšiu cestu je vhodné pripraviť program ako napr. nová hračka, obrázková knižka. Kým sa dieťa neunaví a nezaspí, je dôležitý čas, aby sa zabavilo a neunavovalo spolucestujúcich.

Cestovanie s dieťaťom sa môže stať zábavou, ak nezabudneme na všetky eventuality, ktoré sme spomínali. V zahraničí nezabudnime na poistenie a nemusíme sa ničoho báť. V prípade náhlych a nečakaných problémov sa určite nájde dosť ochotných ľudí, ktorí vám radi pomôžu.

Text: MUDr. Zuzana Fülöppová, Alena Chorvátová
Foto: PANER

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie