Aktuality

Solárne panely vdýchnu cestám druhý život

Ak sa niečo za posledné dekády nezmenilo, tak sú to cesty. Priestoru v mestách postupne ubúda a komunikácie zaberajú príliš veľkú časť cennej plochy, pritom ich jedinou funkciou je niesť vozidlo. Zmeniť to má jedna francúzska firma, ktorá sa rozhodla oživiť koncept solárnych ciest a plánuje vybudovať niekoľko testovacích kilometrov v rôznych častiach sveta.

Solárne panely vdýchnu cestám druhý život

Po novom by tak solárne cesty vedeli vyrábať aj, v dnešnej dobe veľmi dôležitú, elektrickú energiu a napájať okolité domácnosti. Okrem toho by v budúcnosti mohli samotnú cestu aj vyhrievať, takže by už v zime nebolo nutné vykonávať posyp, ktorý je nielen drahý, ale neprospieva ani samotným autám. Iné koncepty tiež počítali s integrovaným grafickým osvetlením, ktoré by zvládli nahradiť striekané čiary.

Panely Wattway sú špeciálne dimenzované na odolávanie vysokému tlaku prechádzajúcich áut či kamiónov. Protišmykové vlastnosti zabezpečí špeciálny povrch z drveného skla.

Solárne panely vdýchnu cestám druhý život

Prvá cesta sa začala budovať v mestečku Tourourve a na dĺžku bude mať len jeden kilometer. Celkovo by 2800 metrov štvorcových malo vyrobiť až 280 kW elektrickej energie, čo by stačilo na celoročné napájanie verejného osvetlenie v mestečku.

Ďalšie cesty chcú vybudovať v Kanade, Spojených štátoch, Afrike či v Japonsku. Najväčším problémom je však v súčasnosti cena. Meter štvorcový takejto cesty momentálne stojí 2000 až 2500 dolárov. V budúcnosti by sa cena mohla priblížiť tradičným solárnym farmám, čo by výrazne spopularizovalo tento koncept.

Solárne panely vdýchnu cestám druhý život
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie