Aktuality

Ďalšia automobilka z Číny chce dobyť Európu

Nie je žiadnym tajomstvom, že ázijské automobilky majú už dlhodobo veľký záujem o starý kontinent, no mnohé modely sa potýkajú s kvalitatívnymi a bezpečnostnými problémami. Odstrašujúcim príkladom však je aj Qoros. Ten to pred niekoľkými rokmi skúsil práve na Slovensku a veľkú dieru do sveta neurobil. Čiastočne za to môže cenová politika, ale aj absencia vznetového motora v ponuke.

Geely sa na vstup do Európy pripravuje už niekoľko rokov. Po kúpe Volva získala automobilka potrebné know how v oblasti bezpečnosti a neskôr, v spolupráci so švédskymi technikmi, si automobilka odskúšala vývoj vlastných vozidiel na európskej úrovni. Posledným krokom bolo vytvorenie novej značky, ktorá bude zastupovať Geely mimo Číny.

Ďalšia automobilka z Číny chce dobyť Európu

Nová značka bude niesť názov Lynk & Co. Čínsky výrobca ju predstavil prostredníctvom konceptu SUV s označením „01“. Automobilka uvádza, že "01" bude najviac online autom na trhu a má byť neustále pripojené na internet. Zaujímavé sú však aj vnútornosti. Platforma je totožná s pripravovaným Volvom XC40. Na dĺžku poskytne 4530 mm, na šírku 1855 mm a na výšku 1654 mm, čo koncept radí do kategórie kompaktných SUV.

Ďalšia automobilka z Číny chce dobyť Európu

Exteriér len ťažko označiť za originálny. Hneď na prvý pohľad zaujme predná maska, ktorá pripomína novú Kiu Sportage. Bočná chrómová lišta zase pripomína Peugeot 3008. Vzhľad vo veľkej miere zachraňujú farby a možnosti personalizácie.

Ďalšia automobilka z Číny chce dobyť Európu

Lepšie je na tom interiér, ktorému dominuje infotainment s dotykovým displejom. Zaujme aj dvojfarebný volant, zaujímavo tvarované výduchy a sedadlá s integrovanou opierkou hlavy. Digitálna kaplnka prístrojov pripomína Volvo.

Ďalšia automobilka z Číny chce dobyť Európu

Švédsky odkaz by sme mali nájsť aj pod kapotou. Presné technické špecifikácie sme nedostali, no očakáva sa použitie benzínových aj naftových štvorvalcov. Nie je vylúčená ani hybridná technika.

Ďalšia automobilka z Číny chce dobyť Európu

Na starom kontinente by chcela nová automobilka spustiť predaj už v roku 2018 s modelom 01. Neskôr môžeme očakávať príchod ďalších modelov s označením 02 a 03.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie