Aktuality

IIHS odhalila nedostatky moderných svetlometov

Svetlá sú neodmysliteľnou súčasťou bezpečnej jazdy. Nielenže osvetľujú priestor pred autom, ale upozornia ostatných v premávke na vašu prítomnosť. Kým v minulosti sa svetlometom nevenovala veľká pozornosť, dnes azda každá automobilka vyvíja a predstavuje nové technológie z oblasti osvetlenia. Sú nimi tak posadnutí, že v súčasnosti tvoria základ reklamných kampaní pri prezentovaní nových modelov.

IIHS odhalila nedostatky moderných svetlometov

Väčšina z nás môže predpokladať, že skúmať kvalitu svetlometov je v dnešnej dobe stratou času. To sa nedá povedať o americkej IIHS, ktorej bezpečnostné testy často pokazia renomé nie jednej automobilky.

Tentokrát si IIHS doslova „posvietila“ až na 31 áut, pri ktorých sa technici zamerali práve na funkčnosť predných svetlometov. Pri autách s voliteľnými svetlometmi dokonca porovnávali základné svetlomety s príplatkovými. Dohromady vzniklo 82 rôznych variácií, z ktorých sa ako dobré ukázali byť svetlomety jediného modelu.

IIHS odhalila nedostatky moderných svetlometov

V rámci testu sa merala svietivosť až do vzdialenosti, kde mal lúč hodnotu 5 luxov, a to vo výške 25 centimetrov nad zemou. Svietivosť sa merala nielen v priamom smere, ale aj v zákrutách. Plusové body získali svetlomety za adaptívnu funkciu.

Víťazom sa stala Toyota Prius +, ktorá aj pri rýchlosti 112 km/h poskytne vodičovi dostatok času na identifikáciu prípadnej prekážky na vozovke. V inom vozidle, ktoré by bolo vybavené konvenčnými halogénovými svetlami, by jeho vodič musel ísť o 32 km/h pomalšie. Najviac sklamalo prémiové BMW 3 so základnými halogénovými svetlometmi, ktoré by pre bezpečné vyhnutie sa prekážke nemohlo prekročiť rýchlosť 56 km/h.

Sklamali aj moderné adaptívne svetlomety v novom Mercedese triedy C, ktoré dostali veľmi zlé hodnotenie. Prekvapením boli základné halogénové svetlomety Hondy Accord, ktoré v hodnotení „predbehli“ aj modernejšiu technológiu LED a umiestnili sa na druhom mieste.

IIHS odhalila nedostatky moderných svetlometov
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie