Kia Trail'ster: hybridný Soul do terénu

Jiří Duchoň, 16.02.2015
Automobilka Kia v Chicagu predstavila koncepčnú štúdiu Trail'ster. Ide o oplastovaný Soul s hybridným pohonom všetkých kolies.

Novinka proporciami svojej karosérie jasne nadväzuje na model Kia Soul a vznikla v štylistickom stredisku značky Kia v kalifornskom Irvine. Kia Trail'ster má byť podľa tvrdenia svojich tvorcov "vyspelé terénne vozidlo ... zhmotňujúce základné schopnosť dôjsť kamkoľvek v podobe kompaktného crossoveru umožňujúceho únik z mestského prostredia i dobrodružné výpravy do hôr". Vyniká efektným dvojfarebným lakovaním, ochrannými prvkami z hliníka či zhrňovacou plátenou strechou.

Prednej časti dominuje úzka maska chladiča typického tvaru prechádzajúca po stranách do svetlometov zložených z LED, ktoré pripomínajú jednotky známej zo sedanu Kia K900. Prvky LED vládnu tiež zadným partiám karosérie. Pri voľbe materiálov v kabíne sa návrhári inšpirovali zimným športovým náčiním a vybavením. Ústredným bodom interiéru je masívna dotyková stredová konzola, ktorej súčasťou je aj robustná páka radenia, ovládače pohonu AWD a jasne červené tlačidlo zapaľovania. Sedadlá čalúnené hnedou kožou sa kombinujú s látkovými panelmi, kým podlahové koberčeky sú vykladané hliníkom kvôli lepšej priľnavosti za každého počasia.

Pohon štúdie Kia Trail'ster zabezpečuje v Európe dobre známy zážihový štvorvalec s preplňovaním a objemom 1,6, ktorý dosahuje výkon 136 kW (185 koní) a krútiaci moment 251 Nm pri nešpecifikovaných otáčkach, ktorý je na predné kolesá prenášaný cez šesťstupňovú automatickú prevodovku. Kolesá zadnej nápravy potom poháňa synchrónny elektromotor s permanentným magnetom s výkonom 27 kW (35 koní) a krútiacim momentom 136 Nm. Napájaný je z li-iónového akumulátora s kapacitou 1,2 kWh a pri spomaľovaní rekuperuje brzdnú energiu.