Aktuality

AKTUÁLNE: Registračné poplatky budú podstatne nižšie! Aj za silné autá zaplatíme iba zlomok pôvodnej ceny


Výška registračných poplatkov sa v posledných týždňoch a mesiacoch na verejnosti skloňovala častejšie, ako by bolo treba. Všetko začalo už koncom minulého roka, kedy sa podarilo presadiť návrh zavádzajúci tzv. ekologický koeficient vozidla. Následne sa zdvihla vlna odporu, ktorá vyústila až do aktuálneho stavu. Ten znie, že výška registračných poplatkov za osobné vozidlá bude iba zlomkom pôvodnej ceny.

Ďalšia zmena

Na detailnejšie prepočty poplatkov, ktoré mali byť vyúčtované vodičom pri prihlásení vozidla po schválení ekologického koeficientu, sme sa pozreli už dávnejšie v samostatnom článku. Medzitým partia poslancov NR SR okolo Petra Kremského, Milana Kuriaka, Richarda Vašečku, Petra Libu a Petra Vonsa (OĽaNO) podala vlastný návrh, ktorý opäť prepracoval ich výšku. Daný návrh mal po schválení parlamentom nadobudnúť platnosť od 1.1.2024, pričom pôvodný návrh z konca minulého roka mal vstúpiť do platnosti už 1. apríla tohto roku

Všetko je ale napokon inak. Pôvodný predkladateľ návrhu na zmenu spôsobu výpočtu výšky registračných poplatkov so zahrnutím ekologického koeficientu Marián Viskupič (SaS), dokázal v NR SR presadiť vlastný pozmeňujúci návrh. Ten vo svojej podstate mení predovšetkým návrh poslancov OĽaNO. Tí totiž chceli presadiť maximálnu výšku poplatku na úrovni 2 400 eur (pôvodne 3 900 eur) pre autá s výkonom vyšším ako 210 kW.


Aktualizovaná výška maximálnej sumy registračných poplatkov na osobné vozidlá podľa pozmeňujúceho návrhu Mariána Viskupiča (SaS).

Maximálne 1 000 eur

Nová maximálna výška je tak rovných 1 000 eur pre autá s výkonom vyšším ako 210 kW. Okrem toho, oproti návrhu OĽaNO došlo aj k zmene poplatkov za nižšie výkonové skupiny vozidiel. Minimálna výška poplatku zostáva nezmenená, a teda 33 eur. Pre autá s výkonom od 80 do 90 kW, 90 až 100 kW a 100 až 110 kW taktiež nedošlo k zmene a maximálna výška poplatku sa tu udržala na 60, 90 respektíve 120 eur.

O 100 eur menej si priplatia ľudia kupujúci auto s výkonom od 110 do 125 kW, kedy je výška poplatku maximálne 200 eur. Dve stovky ušetria budúci majitelia vozidiel s výkonom 125 až 140 kW, kde je nová prijatá výška poplatku maximálne 300 eur. No a napokon majitelia, ktorí sa rozhodnú zakúpiť vozidlo s výkonom 140 až 155 kW, 155 až 170 kW a 170 až 210 kW ušetria presne 50% oproti návrhu od OĽaNO. Maximálne poplatky sú teda 500, 700 alebo 900 eur.


Predložený dokument výšky registračných poplatkov na osobné vozidlá spoločne s príslušným ekologickým koeficientom vozidla. Zdroj: blog.sme.sk - Marián Viskupič

Priznal si chybu

Marián Viskupič, predkladateľ pôvodného návrhu z decembra 2022, na svojom blogu priznáva chybu v pôvodne plánovanej výške registračných poplatkov: „Úprimne priznávam, že v prvom kroku sa mi nepodarilo nastaviť poplatky správne. Hlavne pri starších vozidlách sa poplatky zvýšili nad mieru, ktorú považujem za únosnú. Zmena by tak priniesla ľuďom iba minimálnu úsporu.

Nové poplatky by mali vstúpiť do platnosti od 1. júla 2023. Medzitým všetky ostatné návrhy, ktoré boli predkladané, boli zároveň aj zrušené. Tým pádom aktuálne platný prepočet výšky registračného poplatku bez ekologického koeficientu platí až do 30.6.2023. Medzitým sa k ďalšej zmene registračných poplatkov stihol vyjadriť aj predseda SaS Richard Sulík.