Aktuality

Zradné slepé uhly: Vodič kamiónu nevidí 16 ľudí okolo vozidla, ukazuje francúzska kampaň

Francúzi pred časom realizovali kampaň na osvetu bezpečnosti nákladnej dopravy. Na jednoduchej ukážke celkom bez slov vodič nákladného vozidla v meste demonštroval, ako rozsiahle môžu byť slepé/mŕtve uhly okolo vozidla v prípade, že sú spätné zrkadlá nastavené nesprávne a ak ostatní účastníci premávky nie sú dostatočne obozretní.

Vodič zo svojej pozície za volantom prehliadol až 16 ľudí v okolí vozidla, ktorí sa pohybovali na bicykli, kolobežke, prechádzali okolo zadnej časti vozidla alebo po priechode pre chodcov.

Video tejto kampane sme vydali aj na našej Facebook stránke, kde si ho pozrelo už viac ako 290-tisíc ľudí. Evidentne ľudí oslovilo.

Veľmi dobre si uvedomujeme, že na uvedenom videu je sitácia vyvedená do extrému, ide však o pripomienku toho, na čo všetko by sme mali myslieť, keď sa v našej blízkosti pohybuje nákladné vozidlo. Tie moderné sú už vybavené technológiami, ako senzormi, ktoré upozornia na blízke objekty, majú tiež dobre navrhuté spätné zrkadlá s čo najväčším možným zorným poľom. Obyčajne sú však vyspelejšie položky výbavy až príplatkovými možnosťami, ktoré každý dopravca nenakupuje.

Francúzska kampaň by mala byť aj pre nás podnetom k tomu, aby sme viac dbali na bezpečnosť v okolí nákladných vozidiel, ale aj na to, aby sme si lepšie nastavili spätné zrkadlá vo vlastných vozidlách.

Prečítajte si aj:


Máte správne nastavené spätné zrkadlá? Takto eliminujete mŕtvy uhol na minimum

David Hecl


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie