Autoviny.sk

Šok, aký sme dlho nezažili! Volkswagen odhalil elektromobil s cenou bežného auta. Vyniká dojazdom a spracovaním.

Predstavenie štúdie Volkswagen ID.Life už dávnejšie naznačilo, že nemecký koncernový gigant pracuje na modulárnej stavebnici, ktorá by umožnila vytvoriť elektromobil s cenou bežného auta. Príchod takéhoto modelu bol predpokladaný na rok 2025, ale Volkswagen všetkých zaskočil. Nečakane a poriadne prekvapivo predstavil koncept s označením ID.2all ("ID. to all" – ID. pre každého), ktorým chce ukázať, že to s lacnejšou elektromobilitou myslí skutočne vážne.

Prečítajte si aj:


VW ID. LIFE od Jozefa Kabaňa ukazuje, ako bude vyzerať segment malých elektrických áut do 20 tisíc euro za 4 roky

David Hecl


Transformácia spoločnosti je v plnom prúde.

Rýchlo a zásadne transformujeme spoločnosť s jasným cieľom urobiť z Volkswagenu skutočnú značku lásky. ID.2all ukazuje, kam chceme značku posunúť. Chceme byť blízko zákazníka a ponúknuť mu špičkovú technológiu v kombinácii s fantastickým dizajnom. Transformáciu realizujeme rýchlym tempom, aby sme masám priniesli elektrickú mobilitu,“ uviedol pri príležitosti predstavenia konceptu ID.2all Thomas Schäfer, generálny riaditeľ spoločnosti Volkswagen osobné autá.

Nový prírastok do rodiny ID. posilňuje elektrickú ofenzívu nemeckej značky. Jeho vývoj je založený na najnovšej modifikácii podvozkovej platformy MEB. Oproti aktuálnemu usporiadaniu došlo k zásadnej zmene. ID.2all má totiž pohon predných kolies, zatiaľ čo základné verzie dnes dostupných modelov postavených na tejto platforme majú pohon zadných kolies. „ID.2all bude prvým vozidlom s platformou MEB s pohonom predných kolies. Využívame veľkú flexibilitu, ktorú ponúka platforma MEB, a nastavíme nové štandardy z hľadiska technológie s platformou MEB Entry,“ uvádza Kai Grünitz, člen predstavenstva značky zodpovedný za technický vývoj.

Volkswagen ID.2all
Predná časť nesie výrazný dizajnový prvok v podobe prepojenia svetlometov s pomyselnou maskou chladiča. Opticky to auto rozširuje a tlačí k zemi.

Čo prináša ID.2all?

Nový elektromobil predstavuje okrem modifikovaného podvozku aj úplne nový dizajnový jazyk. Ide o prepojenie moderného vzhľadu Volkswagenu s identitou minulých rokov. Elektromobil ID.2all má napríklad podobné riešenie C-stĺpika, aké sme mohli vidieť na pôvodnom Golfe. Zároveň ide o sebavedomé auto, ktoré pôsobí zaujímavo nielen navonok, ale aj vo vnútri. Silnou stránkou dizajnu je okrem zmieneného C-stĺpika aj predná časť, ktorá má výrazné horizontálne členenie prepojené s novodobou implementáciou svetlometov do pomyselnej masky chladiča.

Prečítajte si aj:


TEST Volkswagen Polo GTI: Radosť z jazdy sprevádzaná budúcou nostalgiou. Malé-veľké GTI stojí za to!

David Hecl


ID.2all nie je len lacný elektromobil, ale aj dynamické auto, čo dokazuje použitie až 20-palcových diskov kolies a agresívne tvarovanie zadných partií s výrazným svetelným podpisom a difúzorom. Zadná časť elektromobilu pôsobí retro štýlom a evokuje príjemnú dávku emócií.

Volkswagen ID.2all
Reinkarnácia C-stĺpika z pôvodného Volkswagenu Golf je príjemným spestrením dynamického vzhľadu malého elektromobilu. Podobne emocionálne pôsobia aj zadné svetlomety s charakteristickým svetelným podpisom.

Dojazd príjemne prekvapí.

Avšak nielen dizajn je to, čo má ID.2all spoločné s dynamikou. Najvýkonnejšia verzia ponúka slušných 166 kW, čo je vzhľadom na rozmery auta približne na úrovni modelu Polo veľmi zaujímavá hodnota. Predpokladaný dojazd podľa normy WLTP by tiež nemusel byť na zahodenie. Oficiálne dokumenty hovoria o 450 čisto elektrických kilometroch na jedno nabitie. Zatiaľ však nevieme povedať, aká bude kapacita akumulátora a ani predpokladaná spotreba. Z dostupných materiálov je však zrejmé, že novinka dostane rýchle nabíjanie, ktoré akumulátor naplní energiou od 10 % do 80 % už za 20 minút. Maximálna rýchlosť je limitovaná na 160 km/h a zrýchlenie je na úrovni 7 sekúnd.

Volkswagen ID.2all
ID.2all bude prvým autom postaveným na modifikovanej elektrickej platforme MEB Entry. Oproti klasickej verzii sa bude odlišovať hlavne pohonom predných kolies.

Jednoduchý a hodnotný interiér.

Okrem vonkajšieho dizajnu sa Volkswagen pochválil aj interiérom pripravovaného ID.2all. Ten sa samozrejme nesie v duchu aktuálnych modelov značky a pridáva k tomu víziu ďalšieho smerovania. Pred vodičom vidíme oveľa väčší displej ako ten, na ktorý sme aktuálne zvyknutí pri modeloch rodiny ID. Interiéru následne dominuje voľne stojaca zobrazovacia jednotka infotainmentu. Multimediálny systém by mal byť, podľa slov automobilky intuitívny a samovysvetľujúci.

Volkswagen ID.2all
Centrálny displej infotainmentu bude disponovať samovysvetľujúcou grafikou. Pod ním sú umiestnené mechanické ovládače hlasitosi a iných funkcií auta.

Pod ním sa nachádza mechanické ovládanie hlasitosti audio sústavy a dokonca aj niektorých prvkov menu. Vnútrajšok by mal mať vysoké dielenské spracovanie a obsahovať prvotriedne materiály. Výraznou vizuálnou črtou je masívna stredová konzola s voličom jazdných režimov, odkladacími priestormi a dokonca aj dvojicou miest na uloženie smartfónov. Palubná doska, podobne ako predná časť konceptu ID.2all, má jasné horizontálne členenie a čistý dizajn.

Volkswagen ID.2all
Retro volnat a za ním umiestnený podstatne väčší displej virtuálneho kokpitu. Interiér pôsobí hodnotne aj vďaka kvalitným materiálom.

Ľudová cena

Aj keď bude mať ID.2all rozmery podobné ako model Polo, interiér ponúkne toľko miesta ako Golf. Napríklad objem batožinového priestoru až 490 litrov, respektíve 1 330 litrov po sklopení zadných sedadiel hovorí za všetko. Cenovka nového elektrického ID. by nemala v základe presiahnuť 25-tisíc eur. Okrem toho plánuje Volkswagen posunúť cenovú politiku elektrických áut ešte nižšie. Oficiálne informácie naznačujú, že vo Wolfsburgu intenzívne pracujú na elektromobile s cenou pod 20-tisíc eur. Produkčná verzia ID.2all by mala byť k dispozícii v roku 2025. Nasledovať ho bude kompaktné elektrické SUV v roku 2026.

Prečítajte si aj:


180 miliárd eur. Toľko investuje Volkswagen Group. Kam budú tieto peniaze smerovať?

Redakcia (s)


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie