Aktuality

180 miliárd eur. Toľko investuje Volkswagen Group. Kam budú tieto peniaze smerovať?

Volkswagen ID.7 s kamuflážou (2024)

Koncern Volkswagen do roku 2027 investuje najmenej 180 miliárd eur, a to do vývoja elektromobilov a softvéru. Stoosemdesiat miliárd. Nie je to chyba. Koncern to oznámi počas prezentácie svojich finančných výsledkov za rok 2022.

68 percent zo 180 miliárd eur je určených na to, čo Volkswagen nazýva „digitalizácia a elektrifikácia“. Významná časť je vyčlenená aj na rozšírenie aktivít v Severnej Amerike. V roku 2026 tam začne pôsobiť nová značka Scout od Volkswagenu. Autá značky Scout už schádzajú z výrobnej linky v americkom štáte Južná Karolína, ročne ju bude opustiť viac ako 200-tisíc áut.

Cieľom Volkswagenu je, aby mal do roku 2025 približne 20 percent všetkých jeho nových osobných automobilov predaných na celom svete s plne elektrickým pohonom. Ide o veľmi ambiciózny cieľ, preto Volkswagen investuje 15 miliárd eur do zriadenia tovární, kde bude v spolupráci s PowerCo vyrábať batériové články. V kanadskom Ontáriu bude postavená takzvaná gigafactory .

Volkswagen Group naďalej venuje pozornosť aj vývoju spaľovacích motorov. V skutočnosti sa budú investície navyšovať len do roku 2025 vrátane, potom bude VW postupne čoraz menej investovať do vývoja spaľovacích motorov. Najnovšie prevzala zodpovednosť za vývoj spaľovacích motorov mladoboleslavská Škoda Auto, o téme sme informovali v príspevku Škoda preberá v rámci koncernu VW zodpovednosť za vývoj všetkých motorov radu EA 211.

Volkswagen naznačuje, že pokračuje vo svojej EV ofenzíve a že tento rok pribudnú „významné nové elektrické modely“.

Volkswagen ID3 sa iba v uplynulých týždňoch dočkal faceliftu a už teraz vieme, že značka tento rok príde s ID.7 a dlhším ID.Buzz. Cupra tento rok uvádza na trh Tavascan. Podľa Olivera Blumea, generálneho riaditeľa skupiny Volkswagen, 7 percent všetkých automobilov dodaných skupinou v roku 2022 boli elektromobily.

S 8,3 miliónmi dodaných áut v roku 2022 však bolo dodaných o 7 percent menej nových vozidiel ako v roku 2021.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie