Aktuality

Páči sa vám Crystal Face z elektrického Enyaq iV? Škoda testuje jej novú verziu, ktorá dokáže komunikovať s okolím

škoda enyaq maska prototyp
Zdroj: Škoda

Charakteristická predná podsvietená maska Škody Enyaq iV pred časom vzbudila živé diskusie. Moderné dizajnové prevedenie klasického „škodováckeho grilu“ obsahuje až 130 samostatných LED diód dotvárajúcich typický prvok vzhľadu auta. Škoda plánuje v budúcnosti posunúť Craystal Face na úplne inú úroveň. Česká automobilka totiž prišla so zaujímavým konceptom, ktorý by mohol zásadne zvýšiť bezpečnosť chodcov.

Nielen estetický prvok

Crystal Face by podľa myšlienky Škodovky nemusela v budúcnosti slúžil len na odlíšenie elektrického Enyaq iV od zbytku portfólia. Je možné, že predná svietiaca maska dostane dodatočné využitie v podobne komunikačného nástroja s okolím vozidla. V rámci projektu Urban mobility Európskeho inovačného a technologického inštitútu vznikla myšlienka zakomponovať do prednej masky elementárnu formu displeja.

Škoda Enyaq Sportline iV 80x

Prototyp masky obsahuje špeciálne LED pásiky umožňujúce ovládanie každej z dostupných LED diód samostatne. Prostredníctvom ovládania jednotlivých elementov masky tak vzniká možnosť vykresľovania rôznych druhov piktogramov alebo animácií na prednej časti auta. Enyaq iV tak chodcov dokáže upozorniť na to, že vodič zastavuje a oni môžu bez problémov vstúpiť na priechod pre chodcov.

Náhrada za klasickú Crystal Face

Ide v podstate o kompletnú náhradu podsvietenej masky Crystal Face modelu Enyaq iV. Vyrobili sme nové telo s držiakmi LED pásikov. Diódy sú programovateľné a každú z nich je možné riadiť kompletne nezávisle. Preto je možné vytvárať animácie. Následne bola na maske aplikovaná ľahká difúzna vrstva a zakrytovanie, aby maska počas testovania zniesla aj náročnejšie poveternostné podmienky,“ priblížil Zdeněk Herda, špecialista na HMI simulácie a automatické riadenie v Technickom vývoji Škoda Auto.

škoda enyaq maska prototyp
Piktogram vykreslený na prototype masky Škoda Enyaq iV.
Zdroj: Škoda

Novú generáciu svetelnej masky je možné použiť aj nasledovne: auto sa priblíži k priechodu pre chodcov a ešte pred zastavením dá chodcom jasne najavo, že ich zaznamenalo. Po zastavení sa na maske premietne animácia zelenej šípky, ktorá vyzýva chodcov na prejdenie cez priechod. Následne, ak vozidlo chce vyraziť vpred, chodcov patrične pomocou masky upozorní, aby do vozovky už nevstupovali. Podobne je to napríklad aj vtedy, ak vozidlo nezastaví pred priechodom. Chodcov na to maska náležite upozorní a predíde sa tak zbytočným problémom.

Samotný prototyp aktuálne dokáže zobraziť niekoľko druhov informácií. Ide už o zmienenú zelenú šípku či zeleného panáčika, ale taktiež aj farby semaforu, výstražný trojuholník či červený trojuholník s krížikom. V budúcnosti sa počíta s využitím aj iných bezpečnostných prvkov, ktoré by bolo možné vykresliť na maske.

Prečítajte si aj:


VIDEO: Drzosť na križovatke! Chodci nechali pacienta v sanitke pred nemocnicou čakať, zatiaľ čo oni prechádzali cez priechod

David Hecl


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie