Autoviny.sk

Veľký obrat! Dôležitá krajina Európy otočila a k zákazu spaľovacích áut chce zásadnú výnimku

výfuk, daň, európska únia
Koniec spaľovacích áut je v Európe už pravdepodobne definitívny.
Zdroj: Pixabay

Len nedávno sme vám priniesli informácie o schválení zákazu predaja áut so spaľovacími motormi v Európe. Drastické riešenie, ktoré malo do platnosti vstúpiť do platnosti v roku 2035 narazilo na odpor nečakaného štátu. Samotné legislatívne schválenie vopred uzatvorenej dohody pritom malo byť už len formalitou. Celú situáciu ale značne skomplikovalo Nemecko, ktoré na poslednú chvíľu zmenilo rozhodnutie.

Prečítajte si aj:


OFICIÁLNE: Európsky parlament schválil koniec predaja spaľovacích áut. Od tohto roku klasické autá v showroomoch neuvidíme

David Hecl


Nemecko chce výnimku

Ako informuje portál euractiv.sk, Rada Európskej únie mala oficiálne schváliť prísny zákaz predaja áut so spaľovacími motormi na svojom zasadnutí v utorok 7. marca 2023. Do hry ale vstúpilo Nemecko, ktoré si po novom kladie zásadnú podmienku komplikujúcu ďalšie kroky. Samotná podmienka pritom znie, že najsilnejšia ekonomika Európy celkový zákaz predaja áut so spaľovacími motormi podporí len vtedy, pokiaľ bude autám na syntetické palivá udelená výnimka. Stanovisko Nemecka má teraz za následok odloženie ďalších rokovaní na neurčito.

Krajiny Európskej únie sa pritom už v minulom roku predbežne dohodli na schválení prísnych reštrikcií pre klasické autá počnúc rokom 2035. Návrh ako taký pritom používanie dnes bežných áut spaľujúcich fosílne palivá nezakazuje, avšak vzťahuje sa na predaj úplne nových kusov. Na to, aby bola podobná legislatíva oficiálne schválená je potreba podpora 55% štátov EÚ predstavujúcich 65% obyvateľov EÚ. Z toho teda logicky vyplýva, že zásadný obrat Nemecka má vážny dopad na budúcnosť celého zákazu.

Nejde pritom len o Nemecko. Negatívny postoj k pripravovanej legislatíve pred časom prezentoval aj euroskeptický taliansky politik Matteo Salvini. Jeho hlas je pomerne dôležitý, nakoľko ide o talianskeho ministra dopravy. Podobné stanovisko ako Taliansko a Nemecko zastávajú aj iné štáty Európskej únie, medzi ktoré patrí Poľsko a Bulharsko.

Prečítajte si aj:


Motoristi, pozor! Ekologickí aktivisti začali v noci poškodzovať zaparkované autá, ráno sú prakticky nepoužiteľné

Peter Orosz


Čo sú syntetické palivá?

Oproti klasickým, dnes dostupným palivám vyrábaných z ropy, je hlavná výhoda tých syntetických v ekologickom dopade na životné prostredie. Proces ich výroby je postavený na vodíku a CO2. Euractiv uvádza, že vodík je možné získať z obnoviteľných zdrojov a oxid uhličitý je zase hojne zastúpený vo vzduchu. Auto teda neprodukuje žiadne lokálne emisie, podobne, ako elektromobil. Aktuálne je zásadnou nevýhodou syntetických palív ich vysoká cena. Liter sa totiž šplhá k hranici 10 dolárov.

Výraznú ranu klasickým autám nemusí zasadiť až rok 2035. Môže sa tak udiať podstatne skôr už s príchodom emisnej normy Euro 7.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie