Aktuality

Nová Škoda Kodiaq bola zachytená počas testovania. Čo všetko odhaľuje maskovaný prototyp?

Škoda kodiaq spy
Škoda Kodiaq zachytená počas testovania
Zdroj: motor1.com

Do oficiálneho odhalenia druhej generácie Škody Kodiaq zostáva ešte pár mesiacov. Česká automobilka však nezaháľa a už intenzívne testuje nástupcu svojho aktuálne najväčšieho modelu. Nový Kodiaq by mal byť odhalený koncom tohto roka spoločne s úplne novým Superbom. Vďaka záberom zverejneným portálom motor1.com máme už teraz možnosť aspoň čiastočne nahliadnuť na zmeny, ktoré si pre nás Škoda pripravila.

Nadviaže na predchodcu

Už na prvý pohľad je zrejmé, že druhá generácia Škody Kodiaq výrazným spôsobom nadviaže na aktuálne predávaný model. Auto si tak zachová svoju identitu, čo mu môže v konečnom dôsledku len prospieť. Súčasťou evolučných zmien na dizajne sú napríklad predné svetlomety usporiadané v dvoch horizontálnych líniách. Rokmi sa potvrdilo, že ide charakteristický dizajnový podpis SUV modelov Škoda. Podobne evolučnou zmenou by sa dalo nazvať aj zachovanie vertikálnych lamiel po okrajoch predného nárazníku. Testovací prototyp na fotografiách si zachoval aj typický dizajn prednej mriežky chladiča.

škoda kodiaq spy
Predné partie prejdú len viac-menej evolučnou zmenou dizajnu. Svetlomety zostanú delené do dvoch horizontálnych línií, tak ako je to pre SUV modely Škoda typické. Zachovaná zostanej aj typická maska chladiča či vertikálne otvory na okrajoch nárazníku.
Zdroj: motor1.com

Z profilu sa vďaka maskovaniu príliš zmien vyčítať nedá. Jedno je však zrejmé. Škoda Kodiaq stratí mierne klesajúcu líniu strechy. Je to pravdepodobne spôsobené tým, že pôjde o rodinné 7-miestne SUV, ktoré bude chcieť pasažierom v treťom rade dopriať rovnakú dávku priestoru, ako v druhom rade sedadiel. Škoda taktiež na testovacom vozidle zmenila ukotvenie vonkajších spätných zrkadiel.

Prečítajte si aj:


Vrchol / Test Škoda Enyaq Coupé RS iV

Juraj Hrivnák


Ďalšie zmeny

Tie po novom vystupujú priamo z karosérie dverí. Ide o pomerne zaujímavú zmenu odvodenú od elektrickej Škody Enyaq iV. Mierneho prepracovania sa dočkali aj previsy karosérie. Predovšetkým ten zadný pôsobí na oko menším dojmom. To ale neznamená, že Kodiaq stratí niečo zo svojich rodinných schopností. Skôr môžeme očakávať nárast rozmerov v oblasti rázvoru.

škoda kodaiq spy
Zadný previs je opticky menší, ako na súčasnej generácii. Pravdepodobne však celkové rozmery auta narastú.
Zdroj: motor1.com

Pohľad zozadu zase prezrádza úplne nový dizajn svetlometov, ktorý sa nenápadne podobá na BMW X5. Svetlá sú umiestnené pomerne vysoko nad povrchom vozovky a podľa odhalených častí zasahujú hlboko do veka batožinového priestoru. Zadný nárazník má po okrajoch charakteristické odrazové plochy a jasne definovanú nakladaciu hranu. Tá však z dostupných fotografií pôsobí pomerne vysoko, čo by mohla byť nevýhoda pri manipulácii s ťažším nákladom.

Prečítajte si aj:


Test Škoda KAROQ 2.0 TDI 4x4: Nešpekulujte. Karoq je výborné SUV, ktoré sa oplatí kúpiť aj pri dnešných cenách

ERIK STRÍŽ


Posledný svojho druhu

Pozornému oku určite neunikla ani čiastočná absencia jednej typickej veci pre Škodu Kodiaq. Ňou sú kolesá zapustené hlboko do karosérie. Odfotografovaný prototyp sa tohto prvku čiastočne zbavil. Kolesá vyzerajú, že sú vytiahnuté viac k bokom karosérie. Ich hlboké zapustenie pritom v minulosti niektorí fanúšikovia značky Škoda kritizovali a to aj napriek tomu, že toto riešenie malo logické opodstatnenie.

škoda kodiaq spy
Zadné svetlá majú nový dizajn a zasahujú hlboko do veka batožinového priestoru. Nakladacia hrana je pomerne vysoká.
Zdroj: motor1.com

Bližšie informácie o novej Škode Kodiaq nateraz nemáme. Z kuloárnych informácií je zrejmé, že nové 7-miestne SUV by malo byť postavené na modulárnej platforme MQB Evo prispôsobenej na viaceré úrovne elektrifikácie. Môžeme teda počítať s mild-hybridom či úplne novým plug-in hybridným pohonom. Škoda Kodiaq, ktorá bude na trh uvedená koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka však pravdepodobne bude patriť do poslednej modelovej línie, ktorá ponúkne ešte klasické druhy pohonných jednotiek. Aj vďaka prísnym reštrikciám Európskej únie sa totiž v budúcnosti dočkáme už len elektrických áut.

Prečítajte si aj:


Test: Škoda Kodiaq RS je jedno z najlepších áut koncernu. Táto vec ma ale skutočne rozčuľovala!

David Hecl


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie