Aktuality

Parlament opäť schválil nové registračné poplatky s ekologickým koeficientom. Nádej na ich zrušenie ale stále žije

jazdené auto, peniaze, kúpa, financie,

Zmätok okolo nových registračných poplatkov zohľadňujúcich ekologickú triedu vozidla je zdá sa u konca. K pôvodnému zámeru prijať pozmenené znenie výpočtu výšky registračného poplatku spoločne s osobitou daňou pre Eustream mala výhrady pani prezidentka, ktorá daný zákon vetovala. V piatok však aj napriek tomu prišlo k opätovnému schváleniu výšky registračných poplatkov spoločne s ekologickým koeficientom.

Verejnosť s tým nesúhlasí

K prijatiu novelizovaného zákona sa už od decembra minulého roku vyjadrila aj odborná verejnosť, ktorá s novými registračnými poplatkami za autá nesúhlasí. Mnohí vodiči ich dokonca považujú za likvidačné najmä pre staršie autá a ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť kúpu úplne nového vozidla. Na opätovné schválenie predkladaného návrhu upozornil Denník N. Chaos ale ani po prelomení veta prezidentky nemusí byť u konca. V parlamente je už totiž novela zákona o správnych poplatkoch predložená poslancami OĽaNO. Na túto tému sme sa pozreli v našom nedávnom článku.

Prečítajte si aj:


Zmätok okolo nových registračných poplatkov pokračuje. V parlamente je ďalší návrh, ktorý opäť mení ich výšku.

David Hecl


K samotnej výške registračných poplatkov sme koncom minulého roka pripravili rozsiahly materiál, ktorého znenie prinášame v riadkoch nižšie. Podotýkame, že ak sa na novoprijatom zákone už nič nezmení, nadobudne platnoť 1.4.2023.

Pôvodné znenie článku z 27.12.2022

Vláda Slovenskej republiky na svojej 78. schôdzi dňa 22.12.2022 schválila pomerne dôležitú novinku, ktorá sa priamym spôsobom dotkne všetkých motoristov, ktorí plánujú nákup nového alebo jazdeného auta. Pozmeňujúci návrh k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Vetráka, Petra Libu, Richarda Nemca a Jána Szőllősa na vydanie zákona o dani z osobitnej stavby a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý predložil Marián Viskupič (SaS) mení zaužívané počítanie registračnej dane pri prihlasovaní vozidla. Niektorí motoristi si po novom za prihlásenie auta poriadne priplatia.

Prečítajte si aj:


OFICIÁLNE: Európsky parlament schválil koniec predaja spaľovacích áut. Od tohto roku klasické autá v showroomoch neuvidíme

David Hecl


Zavedenie ekologického koeficientu

V samotnom odôvodnení pozmeňujúceho návrhu sa uvádza: "Predložený pozmeňujúci návrh mení spôsob výpočtu registračného poplatku za motorové vozidlo tým, že do výpočtu zavádza parameter ekologickej prevádzky vozidla. Zmena spôsobu výpočtu registračných poplatkov za motorové vozidlá sleduje zavedenie ekologického aspektu pri registrácii vozidiel a prináša zvýhodnenie novších vozidiel, ktoré majú nižší vplyv na životné prostredie."

V jednoduchosti by sa dal predložený návrh zhrnúť aj tak, že čím novšie auto s prísnejšou emisnou normou máte, tým bude poplatok za jeho prihlásenie nižší. Novinka však do úvahy berie aj to, či sa jedná o auto s klasickým spaľovacím motorom, s hybridným pohonom, s plug-in hybridným pohonom alebo dokonca či ide o elektromobil alebo vozidlo poháňané vodíkom. Podobné posudzovanie registračných poplatkov je pritom na Slovensku novinkou.

Prečítajte si aj:


Zastaralý spôsob

Aktuálny prepočet registračných poplatkov bol zavedený ešte 23. novembra 2016 zákonom Národnej rady Slovenskej republiky č. 342/2016 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov. Na výpočet výšky registračných poplatkov bola využívaná rovnica, ktorá pracovala s výkonom vozidla a jeho vekom. Tabuľky s potrebnými sumami za registráciu spoločne s koeficientom veku a rovnicou nájdete na obrázku nižšie.

registračné poplatky
Pôvodný výpočet výšky registračného poplatku pri prihlásení vozidla na základe jeho veku.

Nový návrh už do výpočtu zahŕňa aj ekologický aspekt vozidla. Táto zmena umožní Slovensku, aby rovnako, ako v ostatných členských štátoch EÚ, výška registračného poplatku motivovala ku kúpe nových ekologických vozidiel.

Nový výpočet stále berie do úvahy tabuľku s poplatkami za výkon tak, ako to bolo doposiaľ, avšak pri výpočte zohľadňuje nový koeficient vychádzajúci z tabuľky, ktorá je uvedená nižšie. Je potrebné dodať, že minimálna výška registračného poplatku 33 eur zostáva nezmenená.

Motoristi zaplatia celkovo pri registrácii vozidiel približne o 32 miliónov eur menej, ako tomu bolo doteraz.

registračný poplatok s ekologickým koeficientom
Nový spôsob výpočtu registračného poplatku na základe emisnej normy a veku vozidla. Do úvahy sa berie nový tzv. ekologický koeficient vozidla.
Zdroj: NR SR

Za staršie autá si poriadne priplatíme

Novinka sa teda týka predovšetkým majiteľov úplne nových áut. Ako príklad si uvedieme auto s max. výkonom 250 kW. Zatiaľ čo podľa starého prepočtu by majiteľ takéhoto vozidla platil registračný poplatok vo výške 2700 eur, podľa nového prepočtu to bude len 810 eur.

Naopak negatívnym spôsobom sa zavedenie nových registračných poplatkov dotkne majiteľov starých áut. Ak by chcel niekto prihlásiť naftové auto s vekom do 10 rokov od prvej evidencie s výkonom 170 kW a emisnou normou Euro 5, podľa starého prepočtu by ho to vyšlo na 193,6 eur. Nový prepočet však cenu takéhoto registračného poplatku značne navýši a to až na 726 eur.

Zavedením novej klakulácie výšky registračného poplatku chce vláda predovšetkým zabrániť dovozu starých áut zo zahraničia. Stále totiž platí, že sa na našich cestách vyskytuje veľké množstvo zahraničných vrakov, ktoré si tunajší motoristi kúpia za hranicami za relatívne nízke ceny. Častokrát ide pritom o vyradené autá z členských štátov EÚ, ktoré môžu byť škodovej udalosti. Novinka by sa mala do platnosti dostať na jar 2023.

Prečítajte si aj:


OFICIÁLNE: Európsky parlament schválil koniec predaja spaľovacích áut. Od tohto roku klasické autá v showroomoch neuvidíme

David Hecl


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie