Aktuality

Volkswagen láka na premiéru nového Touaregu. Finálne testy prebehli za polárnym kruhom

Rok 2023 bude z pohľadu Volkswagenu skutočne zlomovým. Nielenže sa v najbližších mesiacoch dočkáme úplne nového Passatu a Tiguanu, modernizáciou s poriadnou dávkou vylepšení si prejde aj vlajková loď automobilky – Touareg.

Obrovské luxusné SUV v týchto dňoch prechádza finálnou skúškou za polárnym kruhom vo švédskom Laponsku, kde dostáva zabrať tamojším ľadovým počasím. Po úspešnom absolvovaní ľadového pekla mu už nič nestojí v ceste za svetovou premiérou.

Nech je tu svetlo!

Najvýraznejšie zmeny, ktoré so sebou modernizácia Touaregu prináša, budú premietnuté predovšetkým do dizajnovej a podvozkovej časti vozidla.

Volkswagen v oficiálnych materiáloch k pripravovanej premiére uvádza, že svetlá auta prešli zásadným vylepšením. To sa týka celkovej grafiky svetlometov, tak aj použitej svetelnej techniky. Práve v tomto smere Touareg posunie skokovo napred. Nové IQ.LIGHT HD svetlomety v prednej časti auta totiž obsahujú dokopy až 38 400 samostatných vysoko intenzívnych micro-LED diód. Svetlá tak umožnia ešte lepšie vyrezávanie okolia a taktiež presvetľovanie jednotlivých jazdných pruhov.

VW Touareg - facelift
Predné svetlomety ID.LIGHT HD tvorí dohromady až 38 400 samostatných micro-LED diód. Tie zabezpečnia dokonalejšie presvetlenie priestoru pred autom a čistejší svetelý lúč. Výhodou bude určite aj pokročilá funkcia vyrezávania či presvetľovanie jazdných pruhov.

Výraznou novinkou, ktorá je už dnes k dispozícii na vybraných svetových trhoch, bude podsvietené zadné logo. Nová európska legislatíva podobný krok povoľuje od januára 2023, tak sa to Volkswagen rozhodol využiť pri svojej vlajkovej lodi.

VW Touareg - facelift
Zadné partie auta zaujmú predovšetkým kvôli novému dizajnu hlavných svetlometov a svetelnému podpisu vo forme svietiaceho loga Volkswagen. Podobnú vec európska legislatíva doposiaľ nepodporovala, no od januára 2023 sa to zmenilo.

Nový podvozok

Modernizácia okrem vizuálnych zmien prinesie zásadné zmeny na podvozku prémiového SUV. Volkswagenu sa podarilo vyvinúť úplne nový podvozok so stálym pohonom všetkých štyroch kolies. Zaujímavou technologickou novinkou je snímač zaťaženia strechy umožňujúci prispôsobenie jazdných vlastností na základe preprogramovania jeho elektroniky.

Výhodou takéhoto riešenia je zlepšenie prejavu auta na ceste pri nezaťaženej streche. Na druhú stranu samotný snímač umožní prispôsobenie charakteristík podvozku pre jazdu so strešným nosičom, čo vo finále zvýši stabilitu Touaregu na ceste.

VW Touareg - facelift
Okrem ostrej verzie Touareg R sa môžeme tešiť aj na rozsiahlejšiu elektrifikáciu a pravdepodobne aj na nové motorizácie.

Úpravami si však prešiel aj bežný podvozok s oceľovými pružinami a voliteľný vzduchový podvozok. Oba dostali nové nastavenia a mali by ponúknuť zvýšený komfort a optimálnejšie ovládanie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou.

VW Touareg - facelift
Interiér prešiel modernizáciou len zľahka. Týka sa však najdôležitejších častí, ktoré boli zákazníkmi označené ako preistor pre zlepšenie. Ide predovšetkým o obloženie stredovej konzoly či o pohodlnejšiu lakťovú opierku v strede auta. Mapové podklady v novom Touaregu dostali taktiež zásadné softvérové vylepšenia umožňujúce navigáciu podľa pruhov na ceste.

Vyžiadané vylepšenia

Volkswagen, podobne ako pri modeli ID.3, aj v prípade Touaregu vypočul želania zákazníkov a niektoré pripomienky ohľadom interiéru zahrnul do modernizovaného modelu. Vylepšený interiér tak ponúka nový Innovision Cockpit, ktorý je možné ovládať pomocou prepracovaného centrálneho displeju s uhlopriečkou 15-palcov.

Mnohých určite poteší, že niektoré prvky prispôsobenia auta a ovládania infotainmentu zostali stále v mechanickej podobe. Ide napríklad o volič jazdných režimov či nastavovanie hlasitosti audio sústavy.

Čo sa týka softvéru, Touareg dostane prepracované mapové podklady vo vysokom rozlíšení umožňujúce navigovanie na základe jazdných pruhov. Nebude chýbať ani bezdrôtová podpora Android Auto či Apple CarPlay alebo nové hlasové ovládanie. Medzi vylepšenia vyžiadané zákazníkmi môžeme zaradiť napríklad aj pohodlnejšiu lakťovú opierku na stredovej konzole alebo taktiež aj samotné panely použité na obložení tejto konzoly.

VW Touareg - facelift
Dobrou správou je, že modernizácia zachovala mechanické ovláadanie viacerých častí vozidla.

Nový Touareg si zatiaľ nie je možné objednať, svetová premiéra je naplánovaná na leto 2023. Do predaja by sa tak teoreticky mohol dostať už na jeseň, respektíve v zime tohto roku.

Z videa, ktoré automobilka zverejnila na sociálnej sieti Twitter je možné usúdiť, že Touareg okrem prepracovaného vzhľadu prinesie aj nové motorizácie zamerané predovšetkým na nízko emisnú jazdu. Pravdepodobne sa medzi nimi vyskytne aj nový plug-in hybrid. Príchod Touaregu v kompletne elektrickej verzii je zatiaľ nepravdepodobný. No ostrý model Touareg R je však oficiálne potvrdený!

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie