BMW M oslavuje 50 rokov a predstavuje prvé M3 kombi v histórii. M3 Touring si zamilujete

Z čierno-čierneho M3 Touring pôjdu mnohí do kolien.
Vydané Text: 

### 50 rokov BMW M, Andry Warhol a pick-up so šampanským Mníchovská automobilka BMW v tomto období oslavuje významné jubileum, jej divízia športových vozidiel M oslavuje už 50 existencie. Pri tejto príležitosti vydáva edície športových vozidiel s upraveným logom a v múzeu umenia Danubiana Art Museum v Hamuliakove iba na skok od hlavného mesta doviezlo jedinečný kúsok: autentické BMW M1 vyrábané v rokoch 1971 až 1981, ktoré vlastnými rukami pomaľoval americký umelec so slovenskými koreňmi Andy Warhol. BMW tak spravilo v rámci výstavy THE PRIVATE COLLECTION by BMW, návštevníci si môžu výstavu v bratislavskej Danubiane pozrieť už od 21. do 26. júna, a to od 10:00 do 18:00 hod.
### Video z tvorby BMW M1 ART CAR Nejde o žiadnu novinku, Warhol vozidlo BMW M1 ART CAR vymaľoval v roku 1979. Premiéry tohto vozidla v Danubiane sme sa zúčastnili aj my a mali sme možnosť naživo vidieť aj ďalší netradičný počin, BMW M3 pick-up, ktorý sa dočkal nezvyčajného využitia: jeho ložná plocha sa zaplnila ľadom pre chladenie fliaš šampanského Moët & Chandon.
BMW M3 pick-up v Danubiana Art Museum (jún 2022)
## BMW M3 Touring (2023) Predmetom tohto príspevku však nie je ani BMW M1, ani M3 Pick-up, ale najnovší a tiež vskutku netradičný počin divízie M. Ide o prvé kombi M3 v histórii, ktoré sa predstavilo naozaj zhurta: Nürburgring Nordschleife s dĺžkou 20,832 kilometra prekonalo s časom 7:35.060, čím sa stalo najrýchlejším kombíkom v histórii Zeleného pekla a zároveň tretím najrýchlejším vozidlom v kategórii Mid-range cars (zdroj: [nuerburgring.de](https://nuerburgring.de/info/nuerburgring/records)). Začnime tým, čo azda najviac zaujíma ľudí, ktorí si kupujú vozidlá karosérie kombi: **batožinový priestor disponuje kapacitou 500 litrov** a po sklopení zadných sedadiel delených v pomere 40:20:40 možno tento priestor zväžiť na maximálnych 1 510 litrov.
Kufor je zároveň niečo, čo vôbec nezaujíma fanúšikov BMW M, pre tých budú podstatnejšie ostatné charakteristiky vozidla.
**MOTOR A PREVODOVKA**: Verzia **šesťvalcového radového benzínového motora s technológiou M TwinPower Turbo** vyvinutá pre verzie Competition v modelovom rade BMW M3/M4 poskytuje **maximálny výkon 375 kW (510 k) a maximálny krútiaci moment 650 Nm**. Rovnaký radový šesťvalec nájdete aj v pretekárskom špeciáli BMW M4 GT3. Výfukový systém špecificky upravený pre potreby divízie M s elektricky ovládanými klapkami sa stará o efektnejšie zvukové prejavy a motor je konfigurovaný výhradne s **osemstupňovou automatickou prevodovkou M Steptronic** so softvérom Drivelogic, ktorá ponúka tri programy radenia a možno ju ovládať páčkami na volante.
**POHON**: Štandardne sa v M3 Touring využíva pohon všetkých kolies M xDrive, ktorý spolupracuje s aktívnym M diferenciálom na zadnej náprave. Rozdelenie výkonu na všetky štyri kolesá optimalizuje trakciu modelu BMW M3 Competition Touring s pohonom M xDrive, ako aj jeho ovládateľnosť a smerovú stabilitu. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 3,6 sekundy a šprint z 0 na 200 km/h len 12,9 sekundy. V prípade voľby balíka M Driver’s Package sa elektronicky obmedzená maximálna rýchlosť zvýši z 250 km/h na 280 km/h. Okrem základného nastavenia 4WD si vodič cez ponuku Setup môže zvoliť aj športový režim 4WD Sport. Ten poskytuje ešte intenzívnejší zážitok zo systému M xDrive, ktorý uprednostňuje smerovanie výkonu na zadné kolesá. Vypnutím stabilizačného systému DSC (Dynamic Stability Control) vstúpi do hry režim 2WD – teda pohon iba zadných kolies. M špecifický ovládací systém obsahuje **tlačidlo Setup, ktoré poskytuje priamy prístup k nastaveniam motora, podvozku, riadenia, brzdového systému a pohonu M xDrive**. Pomocou tlačidiel M na volante je možné uložiť a vyvolať dve celkové nastavenia vozidla. Rovnako štandardne dodávaný systém M Drive Professional obsahuje okrem funkcie M Traction Control aj funkcie M Drift Analyzer a M Laptimer. Tlačidlom M Mode na stredovej konzole možno upraviť reakcie asistenčných systémov vodiča a obsah zobrazovaný na informačnom displeji a Head-Up displeji. Vodiči modelu BMW M3 Touring si môžu vybrať aj z nastavení ROAD, SPORT a TRACK. ### BMW M3 Touring – čierna verzia [GALLERY id=32291] **PODVOZOK**: Predná dvojkĺbová náprava a zadná päťprvková náprava majú špecifickú M kinematiku a spájajú ľahkú konštrukciu s mimoriadne vysokou tuhosťou. Adaptívny M podvozok s elektronicky ovládanými tlmičmi a riadenie M Servotronic s variabilným prevodom tvoria štandardnú výbavu modelu BMW M3 Touring. Integrovaný brzdový systém ponúka dve nastavenia pocitu z pedálu. Voliteľné M Carbon-keramické brzdy si možno objednať ako alternatívu k štandardne dodávanému brzdovému systému M Compound. Súčasť štandardnej výbavy tvoria aj kované M disky kolies z ľahkej zliatiny v 19-palcovom (vpredu) a 20-palcovom (vzadu) vyhotovení a na želanie môžu byť vybavené okruhovými pneumatikami.
Systém DSC zahŕňa obmedzovanie preklzu kolies integrované do riadiacej jednotky motora. Okrem režimu M Dynamic Mode ponúka model BMW M3 Touring aj funkciu M Traction Control. V režime 2WD systému M xDrive môže vodič upraviť momenty zásahu pre obmedzenie preklzu kolies v desiatich stupňoch, aby sa v ostrých zákrutách na trati opatrne priblížil k fyzickým limitom vozidla. **TECHNIKA**: Popri tom všetko je nové BMW M3 Touring vybavené rozsiahlou paletou techniky a bezpečnostných funkcií, za všetky spomeňme 12,3-palcový displej BMW Live Cockpit Plus, 14,9-palcový displej infotainmentu BMW iDrive založenom na BMW Operating System 8, štandardne dodávané elektricky nastaviteľné M športové sedadlá s pamäťovou funkciou, vyhrievaním a koženým čalúnením Merino, trojzónovú automatickú klimatizáciu, náladové osvetlenie či hi-fi reproduktory.
### Cena a dostupnosť O cene a dostupnosti modelu BMW M3 Touring zatiaľ nemáme informácie.
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023