Podobná križovatka robí veľa vodičom problémy. Viete, ako sa v takejto situácii zachovať?

Na tejto križovatke by ste za normálnych okolností len ťažko uplatnili pravidlo prednosti sprava. Ako sa zachovať v prípade, že sa ocitnete v podobnej dopravnej situácii?
Vydané Text: 

Križovatky patria medzi najväčších strašiakov začínajúcich vodičov. Neraz však dokážu poriadne potrápiť aj tých skúsených. Napriek tomu, že sa riešeniu križovatiek v autoškolách venuje značná miera času, veľa nehôd vzniká práve na nich. Viete, ako by ste sa mali zachovať v takejto situácii? ### Križovatka v tvare kríža bez dopravného značenia Ide o križovatku, ktorú mnohí z vás za celý život nestretnú ani raz. Podobných úsekov je v dnešnej dobe extrémne málo a ak sú, vyskytujú sa zväčša na sídliskách alebo vo vidieckych oblastiach. Nájdeme ich tiaž aj na [veľkých parkoviskách popri obchodných centrách](https://www.autoviny.sk/novinky/121988/ako-spravne-jazdit-na-parkovisku-prednost-sprava-a-dalsie-caste-otazky-o-parkoviskach?fbclid=IwAR2i_36GI0QW3iGAOyznLhrBGVxSU0pyHOZnFaM9p07ouFYhsJv_WDPKhEs) (názorný príklad takejto križovatky je vyzobrazený v Google Street View náhľade o niečo nižšie). Ide o klasickú križovatku v tvare kríža. Avšak v tomto prípade je bez označenia prednosti dopravnými značeniami a z každej križujúcej sa cesty prichádza v rovnaký čas vozidlo. **Za normálnych okolností, pokiaľ nie je dopravnými značeniami vyznačená prednosť, by sa vodič mal riadiť podľa [Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z.](https://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-8)**. Konkrétne hovoríme o § 20 odst. 2. V ňom je jasne uvedené, že: „*Ak prednosť v jazde nevyplýva z odseku 1, vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlu prichádzajúcemu sprava.*“ ### Prednosť sprava platí, ale…
Ako sa zachováte v tejto dopravnej situácii?
Avšak dá sa toto pravidlo uplatniť aj na križovatku na obrázku vyššie? Poďme si to teda prejsť. **Máme tu štyri vozidlá. Každé z týchto vozidiel má po pravej strane iné vozidlo. Tým pádom je nemožné, aby šlo to vozidlo, ktorému je dávaná prednosť sprava.** V riešení takéhoto druhu križovatky však môže napomôcť zdravý rozum. **Pokiaľ sa už teda niekedy ocitnete v podobnej situácii, musíte mať na pamäti, že niekto zo štvorice vozidiel sa musí vzdať práva prednosti v jazde, tým, že ukáže inému vodičovi, že môže do križovatky vstúpiť.** V tom prípade síce prejde križovatkou, ako posledný, avšak dopravná situácia sa bude dať bez problémov vyriešiť, ako každá iná križovatka bez označenia prednosti dopravným značením. ### Vo svete sa riadia iným pravidlom Podobný druh križovatiek, avšak s označením zvislým dopravným značením STOP, sa používa napríklad v USA. Ako môžeme vidieť na obrázku nižšie, každá cesta vstupujúca do križovatky má značenie STOP. V tomto prípade sa však riadia pravidlom, že prednosť má auto, ktoré na križovatke zastavilo prvé.
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.