Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Ako vo všetkých technologických odvetviach, aj v oblasti palív pre spaľovacie motory prebieha neustály vývoj. Špecialisti zo spoločnosti OMV v spolupráci s poprednými výrobcami áut, výskumnými centrami a univerzitami neustále pracujú na inováciách.
Vydané Text: 

Usadeniny na vstupnom ventile pri bežnom a prémiovom palive - rozdiel je viditeľný aj voľným okom.
Tento rok prišla spoločnosť OMV na trh s inovovaným palivom OMV MaxxMotion 100plus pre benzínové motory, ktoré obsahuje aditíva znižujúce trenie v motore. ### Lepší výkon, menšie opotrebenie Palivo OMV MaxxMotion 100plus obsahuje aditíva **aktívne znižujúce povrchové trenie** medzi piestnymi krúžkami na valci, čím sa znižuje mechanické opotrebenie motora. Menej vnútorného trenia vedie k **zlepšeniu odozvy motora, optimalizuje jeho fungovanie a predlžuje celkovú životnosť**. Tento efekt je okamžitý, čo znamená, že funguje už pri prvom natankovaní paliva OMV MaxxMotion 100plus. Nižšie vnútorné trenie vo valcoch znamená pre motor nielen menšie opotrebenie, ale aj optimalizáciu výkonu. Testy ukázali, že **OMV MaxxMotion 100plus** **umožňuje vylepšenie výkonu motora až do 5 %**[1] v akceleračnej fáze a **výkon zrýchlenia až do 14 %**[2]. Tento pozitívny efekt pozorujeme už po prvom tankovaní pri všetkých typoch benzínových motorov, aj pri najmodernejších motoroch s priamym vstrekovaním. ### Oktánové číslo 100 a detonačné spaľovanie Palivo, ktoré OMV ku nám dováža priamo z rafinérie v Rakúsku, má vyššie oktánové číslo, čo prispieva k **optimálnemu spaľovaniu a zvýšenej výkonnosti**. A to aj pri vysokom kompresnom pomere, kedy pri bežnom palive môže dôjsť k nechcenému detonačnému spaľovaniu. Čím väčší je kompresný pomer, tým dochádza k väčšiemu stlačeniu zmesi pred zapálením. Vyššie oktánové číslo bráni detonačnému spaľovaniu a tak môže motor pracovať v optimálnom režime pri akejkoľvek záťaži. Detonačné spaľovanie paliva je jav, kedy dochádza v motore k výbuchu skôr, než sviečka zapáli zmes. Tento jav poškodzuje motor tým, že piest je takto viac namáhaný, rýchlejšie sa opotrebuje a môže dôjsť k jeho poškodeniu. Dnešné moderné motory majú schopnosť predchádzať detonačnému spaľovaniu. Po prvom prípade detonačného spaľovania sa motor tejto situácii prispôsobí tým, že zníži svoj výkon a prestane pracovať v optimálnom režime. ### Čistý motor sa menej opotrebováva a pracuje lepšie Nikoho neprekvapí tvrdenie, že odstraňovanie usadenín má priamy vplyv na výkon motora a v konečnom dôsledku aj na jeho životnosť. **Vylepšená receptúra paliva OMV MaxxMotion 100plus aktívne zabraňuje vzniku karbónových usadenín v palivových tryskách a sacích ventiloch s účinnosťou až do 99%**. OMV MaxxMotion 100plus vám aktívne vyčisti váš motor a docieli jeho optimálne fungovanie.
VĽAVO: Usadeniny na vstupnom ventile pri použití štandardného paliva a čistý ventil pri používaní MaxxMotion 100plus | VPRAVO: Prémiové palivá OMV pomáhajú aj naftovým motorom, na fotografiách je porovnanie vstrekovača pri používaní štandardného paliva a pri použití MaxxMotion Diesel.
Laboratórne testy potvrdili:
 • ochranu pred koróziou až do 100 %;
 • zníženie trenia na pohyblivých kovových súčastiach motora, ako sú piestne krúžky na stenách valcov (ktoré podliehajú vysokej miere opotrebovania);
 • zníženie výskytu karbónových usadenín až do 99 %;
 • odstránenie existujúcich usadenín až o 84 %.
### Prečo je pravidelná výmena oleja dobrá, ale nie je to maximum, čo môžete pre váš motor spraviť Možno si myslíte, že ak pravidelne meníte a dopĺňate motorový olej, musí váš motor pracovať s najnižšou možno mierou trenia. Nie je to však úplne tak, pretože v samotnom motore sú miesta, ktoré sú vystavené mimoriadnej námahe. Použité prímesi zabezpečia zlepšenie premazania aj mechanicky exponovaných častí motora, ako sú napr. piestne krúžky. Váš motor tak dosiahne optimálny trecí chod a pracuje s menším opotrebovaním a trením.
Štandardné palivo nechráni vnútorné steny valca motora pred povrchovým poškodením, zatiaľ čo MaxxMotion Super 100plus takúto ochranu zabezpečuje.
### Dajú sa použiť aj doplnkové aditíva, ale načo si to komplikovať Tankovať bežné palivo sa naoko zdá ekonomickejšie. Z dlhodobého hľadiska však trenie a karbónové usadeniny motor rýchlejšie opotrebovávajú a prestáva optimálne pracovať. Je tu ešte možnosť obohatiť bežné palivo aditívom. Toto riešenie však nemusí byť nevyhnutne lacnejšie a okrem toho musíte stále myslieť na to, aby ste aditívum nezabudli použiť a správne odhadli množstvo a kvalitu. Najjednoduchší a úspornejší spôsob je tankovať palivá rady MaxxMotion, ktoré sú od základu zostavené tak, aby jednotlivé zložky ideálne spolupracovali. *[1] V najviac používaných prevádzkových otáčkach motora počas zrýchľovania. Efektívnosť spaľovania je vylepšená vďaka vysokému oktánovému číslu. Merania na motoroch bežných vozidiel strednej veľkosti ukázali vylepšenia výkonu motora až do 5 % v krútiacom momente z nízkych otáčok, dôležitom pre pružné zrýchlenie. Ďalšie prieskumy Viedenskej Technickej Univerzity potvrdili tento technický potenciál.* *[2] Efektívnosť spaľovania je vylepšená vďaka vysokému oktánovému číslu (RON). Merania na valcovej skúšobni v špecifikovanom testovacom prostredí na bežných vozidlách strednej veľkosti s moderným benzínovým motorom s priamym vstrekovaním došlo k zlepšeniu akceleračného výkonu až do 14 percent. Jednotlivé výhody závisia od typu vozidla, spôsobu jazdy a technického stavu motora a vzťahujú sa na porovnania palív podľa normy EN 228.*
Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.