Aktuality

SEAT Leon dostal nový pohon, štvorvalec 2.0 TSI s výkonom 190 koní a automat DSG. Máme slovenské ceny!

SEAT Leon patrí medzi najatraktívnejšie hatchbacky a kombi v slovenskom predaji. Využíva koncernové zdieľané technológie podvozka a bezpečnostných funkcií, zároveň má individualistický nápadný vzhľad, ktorý nachádza inšpiráciu v historicky prvom SUV španielskej automobilky, modelu Tarraco.

Leon ste doteraz mohli kúpiť v rozmanitých konfiguráciách a pohonoch, zahŕňala benzínové motory (TSI), naftové (TDI), agregáty mild hybrid (eTSI), plug-in hybrid (e-HYBRID), ako aj motor na stlačený zemný plyn CNG.

Po novom k nim pribudol aj výkonný dvojlitrový motor TSI konfigurovaný s automatickou dvojspojkovou prevodovkou DSG. Má maximálny výkon 190 koní, teda 140 kW (4 200 - 6 000 ot./min) a najvyšší krútiaci moment 320 Nm dostupný medzi 1 500 až 4 100 otáčkami minútu. Táto nová konfigurácia pohonu je k dispozícii ako pre 5-dverový hatchback, tak aj pre kombi Sportstourer.

Pre zaujímavosť doplňme, že rovnaký motor ponúkajú aj modely Ateca a Tarraco, tie výlučne s pohom všetkých kolies 4Drive, ale pre Leon je 4Drive vyhradené len pre kombi v naftovej motorizácii s 2.0 TDI 150 (max. 110 kW). Hatchback neponúka 4Drive vôbec. Napriek tomu SEAT vo svojej tlačovej správe uvádza, že má auto „výraznú dynamiku“ a jazda má byť súčasne „vzrušujúca“ aj „komfortná“.

Stupne výbavy, ktoré umožňujú použitie novej motorizácie, sú XCELLENCE a FR. Nová konfigurácia 2.0 TSI 190 je v súčasnosti dostupná za ceny od 26 590 eur v akciovej výbave FAMILY. Nová verzia sa začne vyrábať tento týždeň v španielskom závode Martorell, slovenskí zákazníci si môžu vozidlá s uvedeným motorom objednávať už teraz.

Aktualizácia 5.5.2021: Ceny pre verziu kombi (Sportstourer) budú upresnené v nasledujúcich týždňoch, v súčasnosti SEAT avizuje konfiguráciu Sportstourer 2,0 TSI 190 DSG Excellence od 27 800 eur a vo výbave FR od 28 040 eur.

Cenníky na stiahnutie:

Informácie od SEAT:

Podvozok s tlmičovými vzperami McPherson vpredu a viacprvkovými závesmi vzadu vytvára optimálny konštrukčný základ pre dynamické jazdné vlastnosti. Na prispôsobenie zvýšenému výkonu motora má Leon s novým motorom 2.0 TSI vpredu ventilované kotúčové brzdy ø 312 x 25 mm, na zadnej náprave zostali zachované plné kotúče štandardných rozmerov.

Nový benzínový motor konštrukčne vychádza z motora predchádzajúcej generácie, pracujúceho v tzv. Millerovom cykle, no má rozličné modifikácie pre zvýšenie efektivity a splnenie aktuálnych najprísnejších emisných noriem. Ako hlavnú zmenu motor dostal nové injektory systému priameho vstrekovania paliva, ktoré umožnili nahradiť duálny systém vstrekovania paliva (kombinácia nepriameho a priameho vstrekovania) u predchodcu. K zvýšeniu efektivity nového motora generácie Evo prispelo výrazné zníženie vnútorného trenia, ako aj nové turbodúchadlo.

Motor 2.0 TSI s výkonom 140 kW (190 k), ktorý dosahuje maximálny krútiaci moment 320 Nm, sa do modelového radu SEAT Leon montuje výlučne v kombinácii so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG a pohonom predných kolies. V takejto konfigurácii SEAT Leon zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 7,4 sekundy (Sportstourer: 7,6 sekundy).

Prečítajte si aj:


PRVÁ JAZDA: SEAT Leon je technologická špička, cenou pritom podlieza súrodencov!

Peter Orosz


TEST: Ako funguje Leon Sportstourer so slabšou 1.5 TSI 96 kW pod zaťažením? Toto sme zistili:

Juraj Hrivnák


TEST: CUPRA Leon SP 1,4 TSI 245 eHybrid je auto mnohých tvárí. Hodí sa do rodiny, aj na okruh

David Hecl


Pôvodný príspevok bol zverejnený k dátumu 3.5.2021

Erik Stríž - auto motor a šport, Autoviny.sk
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

TEST: Kia Sorento je rodinné auto roka, ukážeme vám prečo

V Spojených štátoch sa Kia pochválila tým, že jej model Sorento v sedemmiestnej verzii získal ocenenie Najlepšie rodinné auto roka 2021. Súhlasíme s tým, že si Kia titul zaslúži a pozreli sme sa do takejto sedemmiestnej verzie, aby sme vám ukázali praktickú stránku tohto priestranného SUV.