Aktuality

Poľsko buduje vlastnú automobilku. Výrobu spustia už o tri roky!

Hoci sa o plánoch v Poľsku doteraz veľmi nehovorilo, myšlienka pustiť sa do výroby elektromobilov Made in Poland, vznikla už v roku 2016. Energetické firmy Tauron, Enea, Energa a PGE vtedy založili spoločný podnik ElectroMobility Poland. Postupom času sa plány začali pretavovať do reálnych kontúr a dnes už vieme, že na 28. júla firma pripravuje veľké odhalenie. Na podujatí plánuje zverejniť nielen meno a logo automobilky, no verejnosti ukáže aj dva autá hoci iba vo fáze prototypov. Prvé plány hovorili o trojici modelov v segmente C, dnes už zástupcovia automobilky spomínajú aj kategóriu SUV. Dôležitejšia je však v tomto prípade informácia, že autá majú zdieľať rovnakú podlahovú platformu. Je teda možné, že výrobný program automobilky bude obsahovať viac modelov.

Pol miliardy

Presne takúto sumu akcionári do spoločného projektu vložili. A keďže v nich väčšinový podiel drží štát, bude pripravovaná automobilka takpovediac štátna. Prvý výrobný cieľ po plnom spustení výroby počíta s produkciou 100 000 automobilov, v prípade úspechu však bude možné výrobné kapacity zdvojnásobiť. Na ďalšie informácie je firma podľa očakávania zatiaľ skúpa. Oveľa viac sa snáď dozvieme na ohlásenej tlačovej konferencii. Dodajme, že Poľsko berie elektromobilitu ako veľkú príležitosť, už dnes má u našich severných susedov svoj závod na výrobu akumulátorov spoločnosť LG Chem.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT (foto: PANER 2020 pre auto motor a šport)
Testy

Test Kia XCeed 1.6 T-GDi A7 DCT: Miss Kia

Už ste počuli o tom, že dizajn predáva? A že o autách to platí viacnásobne? A veríte tomu? Ak áno, tak vám je jasné to isté čo nám. Že Kia XCeed vám začne robiť radosť už vtedy, keď sa na ňu budete pozerať. A s najsilnejším benzínovým motorom? Ešte viac.