Pretekár značky Mercedes-Benz Sir Stirling Moss zomrel vo veku 90 rokov

Legendy odchádzajú. Do neba sa tento rok pobrala jedna z najväčších. Česť vašej pamiatke, majstre!
Vydané  Text:
Bilancia Mossa je pôsobivá: s celkovo 84 rôznymi typmi vozidiel sa zúčastnil 495 podujatí motoristického športu. Na 366 prišiel do cieľa a vyhral 222. Bilancia ukazuje, že Moss patrí k najlepším jazdcom svojho času. Za svoje zásluhy mu kráľovná Alžbeta II. v roku 1959 udelila vyznamenanie Rad britského impéria „The Most Excellent Order of the British Empire“ (OBE). V roku 2000 bol Moss povýšený do šľachtického stavu a získava titul Knight Bachelor. Odvtedy sa môže hrdo pýšiť menom Sir Stirling. # Sir Stirling Moss : „Kto nejazdí rýchlo a bezpečne, mal by so súťažením skončiť. Ak už pre nič iné, tak aspoň zo solidarity voči svojim konkurentom“. Moss je považovaný za priekopníka profesionalizácie motoristického športu: už od roku 1949 organizoval jeho obchodné záležitosti manažér. V tom čase išlo o absolútnu novinku, keďže väčšina pretekárov sa starala o svoje aktivity a honoráre vo vlastnej réžií. Od polovice 60. rokov minulého storočia neexistuje takmer žiaden pretekár, ktorý by nemal manažéra. Dokonca aj pretekárske tímy pracujú inak než predtým. Sú napríklad užšie prepojené s reklamnými partnermi.
**Nezabúdame…** „Mercedes-Benz si bude ctiť pamiatku na skvelého človeka a pretekára a nenechá ju upadnúť do zabudnutia,“ povedal o legende Christian Boucke, vedúci Mercedes-Benz Classic. „Sir Stirling Moss zomrel 12. apríla 2020. Bol hviezdou pretekárskeho tímu Mercedes-Benz počas sezóny 1955. Triumfy, ako celkové víťazstvo pretekov Mille Miglia v absolútne rekordnom čase a víťazstvo Veľkej ceny Anglicka, sa postarajú o to, že jeho meno zostane navždy úzko spojené s úspechom značky v motoristickom športe. Ďakujeme, Stirling!“
**Stará láska nehrdzavie** Po ukončení aktívnej kariéry sa Moss významným spôsobom angažoval v motoristickom športe a často sa zúčastňoval historických pretekárskych a rely podujatí. Často sedel za volantom „svojho“ modelu Mercedes-Benz 300 SLR, s ktorým vyhral preteky Mille Miglia a ktorý dnes patrí medzi najfascinujúcejšie vozidlá v zbierke Mercedes-Benz Classic. V roku 2015 sa Moss v Taliansku a na originálnej trati pretekov Mille Miglia opäť slávnostne stretol s pretekárskym vozidlom so štartovacím číslom 722. Presne 60 rokov po svojom vynikajúcom triumfe. Spomínal pritom na dynamický a dojímavý život: „Vždy som bol hrdý na to, že som bol súčasťou rodiny Mercedes-Benz.“