FIAT a Peugeot rokujú o zlúčení. Vznikne tak štvrtá najväčšia automobilka

Po neúspešnom vyjednávaní s Renaultom začal koncern FCA rokovať s ďalším francúzskym výrobcom áut PSA Group.
Vydané Text: 

BEST CARS 2020: Hlasujte za najlepšie autá roka!

Anketa, v ktorej o najlepších autách roka rozhodujete VY!

Obidve automobilky potvrdili spoločné rokovania a dozorná rada PSA by mala rokovať o možnom zlúčení už dnes. V ich vyhláseniach uviedli, že prebiehajúce diskusie sú zamerané na vytvorenie vedúcej svetovej skupiny. Nič však nie je isté, Fiat Chrysler už v roku 2015 neúspešne rokoval s General Motors a tento rok sa snažil o fúziu s Renaultom. V prípade, že by došlo k dohode medzi automobilkami, podľa agentúry Reuters ich čaká mnoho výziev súvisiacich so spomalením celosvetového dopytu a zásadnými technologickými zmenami. Carlos Tavares, generálny riaditeľ PSA, sa ešte pred časom vyjadril, že veľké automobilky s celosvetovou produkciou čaká desať rokov chaosu kvôli požiadavkám regulačných úradov na znižovanie emisií a prechodu na elektrické vozidlá. Sergio Marchionne, ktorý stál na čele FCA dlhé roky až do jeho smrti minulý rok, hovoril už dávno o potrebe konsolidácie automobilového priemyslu kvôli nástupu nových technológii. Z tlačových správ oboch automobiliek nie sú známe žiadne podrobnejšie informácie, keďže popisujú aktuálnu situáciu takmer rovnakými slovami. Viac informácii zverejnil iba Wall Street Journal, podľa ktorého je možným scenárom, ku ktorému vedú diskusie, rovnocenné zlúčenie všetkých podielov. Vo svojej správe tiež uvádzajú, že Carlos Tavares, súčasný riaditeľ PSA, by mohol viesť novovytvorenú spoločnosť ako jej generálny riaditeľ. Hodnota potenciálneho automobilového gigantu by mohla dosiahnuť 40 biliónov libier.
**Koncern PSA 30. októbra 2019 nasledovnú tlačovú informáciu:** OCTOBER 30, 2019 , LONDON, UK – Following recent reports on a possible business combination between Groupe PSA and FCA Group, Fiat Chrysler Automobiles N.V. (“FCA”, NYSE: FCAU /MTA: FCA), confirms there are ongoing discussions aimed at creating one of the world‘s leading mobility Groups. FCA has nothing further to add at this time. Následne koncerny vyhlásili, že rokovania prebiehajú pozitívne a k zlúčeniu koncernov skutočne dôjde.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.