Aktuality

Pozor na zmenu zákona: Za nezaplatenú pokutu vám po novom vezmú doklady aj EČV

Policajný zbor Slovenskej republiky (zdroj: minv.sk)
Polícia Slovenskej republiky (zdroj: minv.sk)

Rezort vnútra prichádza s návrhom novely zákona o cestnej premávke, na základe ktorého by polícia mohla majiteľom vozidiel odobrať doklady a EČV, ak ich na ceste zadrží a zistí, že neuhradili pokutu udelenú; napríklad za prekročenie rýchlosti alebo nezastavenie na stopke v rámci objektívnej zodpovednosti.

Keďže jazdiť bez dokladov a EČV je protizákonné, takéto auto sa nebude môcť ďalej používať. Ak však majiteľ auta pokutu zaplatí, doklady aj EČV mu polícia vráti. Problém s platením pokút eviduje rezort vnútra najmä pri pokutách, ktoré ľuďom prídu do schránky a pri zahraničných autách. Ak takúto pokutu majiteľ vozidla nezaplatil a zastavia ho policajti, odoberú mu doklady aj EČV. Rezort vnútra si od tejto novely sľubuje lepšie plnenie sankcii a rýchlejšie zaplatenie pokút vodičmi.

Policajný zbor Slovenskej republiky (zdroj: minv.sk)

Ďalšou novinkou by mal byť tiež nový druh sankčného konania, a to blokové konanie o správnom delikte držiteľa vozidla. V praxi to znamená, že ak vodič s daným vozidlom v minulosti porušil pravidlá cestnej premávky, ale nebol pokutovaný, pretože sa na základe EČV nepodarilo zistiť jeho adresu, pri zastavení tohto vozidla policajtmi mu budú môcť uložiť pokutu za toto porušenie.

Ak by vodič takúto pokutu nechcel zaplatiť, bude musieť zložiť kauciu vo výške pokuty, ktorá mu v prípade zaplatenia riadnej pokuty bude vrátená. V prípade, že pokutu neuhradí, kaucia prepadne štátu. Ak odmietne zaplatiť aj kauciu, policajti mu vezmú doklady a EČV.

Ministerstvo vnútra si od týchto opatrení sľubuje aj lepšiu vymáhateľnosť pokút, ktoré sa vzťahujú na zahraničné vozidlá, pri ktorých je na základe objektívnej zodpovednosti v súčasnosti ťažké vymáhať uložené sankcie.

Rovnako plánuje polícia postupovať aj v prípade vedenia vozidla bez diaľničnej známky a uhradeného mýta.

Aktuálne už bola novela schválená vládou, čakajú ju ešte odobrenie parlamentom a prezidentkou, po čom by mala vstúpiť do platnosti už od 1. novembra 2019.

Prečítajte si aj:


Povinné zipsovanie už aj bez značky! Nové zmeny pre motoristov, cyklistov a kolobežkárov stručne a prehľadne

Erik Stríž


Polícia zverejnila výsledky svojej celoštátnej akcie, sú zarážajúce

Redakcia (s)


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie