Aktuality

Novú KIA XCeed už vyfotili, toto je nový crossover bez maskovania

Nová Kia XCeed bude vychádzať z aktuálneho modelového radu Ceed a bude sa jednať už o piate SUV v ponuke juhokórejskej automobilky.

Keď sme o novej Kii písali ešte v marci, nepoznali sme ani názov, ani detaily o modeli. Dnes sme o niečo informovanejší, názov je celkom určite XCeed a máme k dispozícii aj niekoľko fotiek, ktoré vo veľkej miere odhaľujú celkový vzhľad i charakter vozidla.

Fotografie zverejnili portály AutoWeek a indianautosblog.com, XCeed bol nafotený počas jazdy kdesi na indickej diaľnici a prakticky bez maskovania. Ceed ako crossover sa bude od ostatných modelových variantov líšiť už na prvý pohľad vďaka vyrezaným predným svetlometom a zásadne odlišným zadným partiám.

Na fotografiách môžeme sledovať tiež oplastovanie spodných hrán karosérie, ale svetlá výška na prvý pohľad veľmi nenarástla. Dokonca sa nám zdá, že predný ani zadný nájazdový uhol neprešiel významnejším zväčšením, čo nás celkom prekvapuje.

KIA XCeed (AutoWeek, 2019)

Ceed je európskou záležitosťou

Ceed je pre automobilku KIA veľmi úspešným projektom. Na trhy bol uvedený už pred 15 rokmi a dnes sú v predaji tri karosárske varianty, ktoré sa čoskoro rozšíria o avizovaný crossover, respektíve malé SUV. Súčasné varianty hatchback, kombi (Sportswagon) a shooting brake ProCeed síce zákazníci majú radi, ale postaviť na ich základe trendové SUV je, zdá sa, nevyhnutnosť.

Do tretice a pätice všetko dobré

Dnes sú najmenšími SUV-čkami od Kie modely Stonic a Niro, oba takmer rovnako veľké, ale každé s odlišným charakterom a filozofiou. Už aj tak je ale nezvyklé, že jedna automobilka ponúka dva podobné modely s takmer totožnými rozmermi, rozšírením portfólia o XCeed Kia ešte viac zamotá hlavy zákazníkom i kritikom.

Okrem Stonicu a Nira má značka KIA v ponuke ešte SUV Sportage a Sorento, tie sú však veľkosťami na celkom inej úrovni.

Rozumieme, že zaradiť do ponuky model, ktorý očividne vychádza z bestselleru, je logický krok s dobrou perspektívou. V marci sme písali o tom, že výrobca bude s najväčšou pravdepodobnosťou stavať nové malé SUV na rovnakej platforme ako Ceed, čo znamená rázvor kolies s dĺžkou 2 650 mm, pokiaľ bude vychádzať z hatchbacku a dĺžka nového vozidla by sa mala pohybovať okolo 4 310 mm, čím by zapadlo práve medzi Stonic a Niro.

Lenže medzičasom KIA informovala o tom, že nový crossover zapadne práve medzi Stonic a Sportage, čo znamená, že dĺžka dosiahne 4,5 metra. XCeed teda vôbec nebude tak malý, ako sme očakávali. Zrejme však bude stále kratší ako Ceed SW, ktorého dĺžka je presne 4,6 metra.

KIA Stonic má rozmery 4 140 × 1 760 × 1 520 mm a rázvor kolies 2 580 mm.
KIA Niro má rozmery 4 355 × 1 805 × 1 545 mm a rázvor kolies 2 700 mm.
KIA Ceed hatchback má rozmery 4 310 × 1 800 × 1 447 a rázvor kolies 2 650 mm.
KIA Ceed SW má rozmery 4 600 × 1 800 × 1 465 a rázvor kolies 2 650 mm.

Erik Stríž
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie