Aktuality

KIA Signature: kompaktné SUV odhaľuje úplne nový dizajnový jazyk automobilky

KIA SP Signature (koncept 2019)

Zdá sa, že každý nový predstavený automobil a automobilový koncept je SUV alebo crossover. Stále sa tomu nemôžeme čudovať, riaditeľom výroby je dopyt na trhu a ten, zdá sa, stále nie je dostatočne nasýtený. So zámerom ponúknuť mu ešte ďalší model SUV-čka tentokrát vystúpila juhokórejská značka KIA, ktorá modelom Signature mieni trafiť klinec po hlavičke.

Tým klincom je v tomto prípade obrovská masa zákazníkov, ktorí vyžadujú kombináciu všetkého, čo automobilový priemysel dneška môže ponúknuť. To znamená robustné vonkajšie proporcie, priestranný interiér s veľkým kufrom, vyššiu svetlú výšku a dobré nájazdové uhly vpredu i vzadu, ďalej pestrú podporu konektivity a paletu asistenčných systémov.

Toto všetko má Signature ponúknuť a pýšiť sa statusom technicky mimoriadne vyspelého automobilu.

KIA SP Signature (koncept 2019)

Ak by sa vám zdalo, že koncept Signature výrazne vystupuje z radu súčasných modelov svojím dizajnom, ste na správnej ceste pochopiť význam uvedenia tohto vozidla. KIA chce aj modelom Signature poukázať na to, že jej elementárny dizajn sa vyvíja, dospieva a prispôsobuje sa trhovým požiadavkám. Preto je Signature odlišný od modelov Sportage, Sorento či Niro, ide si vlastnou cestou.

Možno, že sa trocha podobá na Škodu Kodiaq a Land Rover Evoque. Alebo na ďalšie moderné SUV-čka, to je však údel všetkých automobilov, ktoré sa rozhodli využiť úzky horizontálny LED pás denného svietenia a stretávacie svetlomety vizuálne kamuflovať v členitej prednej maske.

Svetlomety využívajú výhradne technológiu LED, karosérie má dvojfarebné vyhotovenie, zadné partie sú esteticky ozvláštnené masívnym horizontálnym chrómovým pruhom, ktorý sa ťahá od jedného svetlometu k druhému a do oboch sa zarezáva. Zadný pohľad na KIA Signature vzdialene pripomína aktuálnu generáciu KIA Sportage.

KIA SP Signature (koncept 2019)

V interiéri sa dizajnéri automobilky vyhrali, nebáli sa experimentovať a popustili uzdu odvahe. Preto vo vnútri konceptu nachádzame dvorajemnný volant s úplne novým vzhľadom, radikálne široký displej ťahujúci sa od prístrojovej dosky až do stredu palubovky (podobnosť s Mercedesom je nepochybne náhodná) a stredová konzola s ovládačom automatickej prevodovky dostala nezvyčajný matný kovový lesk.

KIA Signature sa s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane do predaja s týmto názvom, skôr sa na SUV pozeráme ako na predobraz kompaktného SUV, ktoré by sa nám malo začať odhaľovať podrobnejšie už v priebehu tohto roka.

Erik Stríž
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie