Aktuality

Slávni herci, ktorí zomreli v dôsledku autonehody: Dibarborovi sa stal osudným Prístavný most v Bratislave

Záber z filmu Skalní v ofsajde (1960), Dibarbora v strede
Záber z filmu Skalní v ofsajde (1960), Dibarbora v strede

Paul Walker

PaulWalkerEdit-1.jpg
Autor: Andre Luis, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Americký herec, ktorého preslávila najmä úloha Briana O’Connera vo filmovej sérii Rýchlo a zbesilo. Svoju postavu hral v piatich snímkach filmovej série, ktoré v tom čase valcovali filmové plátna.

Vo veku 40 rokov, 30. novembra 2013 však náhle zomrel. Počas jazdy s jeho kamarátom, ktorý bol profesionálnym automobilovým pretekárom, nabúral s jeho 2005 Porsche Carrera GT do stĺpu osvetlenia. Walker však nebol na mieste šoféra, ale spolujazdca. Príčinou autonehody bola pravdepodobne strata kontroly nad vozidlom.

James Dean

americký herec
Autor: In-house publicity still – Warner Bros. publicity still for for the film Rebel Without a Cause, Voľné dielo, Odkaz

Kultúrna ikona a idol tínedžerov stihol zahviezdiť iba v troch filmoch, kde hral hlavnú úlohu - ako problémový tínedžer v Rebelovi bez príčiny, vo filme Na východ od raja a Giant. Keď mal 24 rokov, 30. septembra 1955, nabúral do iného auta na známej U.S. Route 466. S jeho Porsche 550 Spyder bol na ceste na automobilové preteky, v ktorých chcel súťažiť. Dve hodiny pred nehodou dostal dokonca pokutu za prekročenie rýchlosti, no ani to preňho nebolo dostatočnou výstrahou, aby spomalil a menej riskoval. Po náraze bol okamžite mŕtvy.

Prečítajte si aj:


Ryan Dunn

Ryan Dunn Jackass 3D London Premiere 2.jpg
By Thomas Love from Leigh-on-Sea, United Kingdom - Ryan Dunn, CC BY-SA 2.0, Link

Ryan Dunn bol známy americký kaskadér, komik, herec, spisovateľ a hudobník. Bol členom „klubu“ Jackass a rád praktizoval extrémne kaskadérske kúsky, ktoré nahrával. Po krátkych videách prešiel na 3 filmy, ktoré mali v komunite Jackess veľký úspech. Menšie úlohy si strihol aj v iných filmoch.

Zomrel ako 34-ročný 20. júna 2011, keď šoféroval pod vplyvom alkoholu rýchlosťou 209 km/h. V čase jeho smrti mu namerali 1,96 promile alkoholu v krvi.

František Dibarbora

Záber z filmu Skalní v ofsajde (1960), Dibarbora v strede
Záber z filmu Skalní v ofsajde (1960), Dibarbora v strede

Dibarbora je jeden z najznámejších slovenských divadelných a filmových hercov , ktorý hral vo viac ako 35 filmoch, 210 inscenáciách, účinkoval tiež v literárno-dramatických dielach a rozhlasových hrách.

K tragickej autonehode prišlo na novootvorenom Prístavnom moste 4. septembra 1987, keď mal 70 rokov (o mesiac by mal 71). Sám sa označoval za nadšenca áut a preto sa rozhodol vyskúšať si jazdu po novom moste. Obzvlášť ho zaujímal kruhový objazd, ktorý je dnes v rekonštrukcii a havárie na ňom boli kvôli neprehľadnosti bežné aj neskôr.

Vyšiel z vedľajšej cesty na hlavnú, keď došlo k zrážke s iným vozidlom. Síce ešte niekoľko dní bojoval v nemocnici o život, nakoniec boli dôsledky autonehody natoľko závažné, že im podľahol. Zdroje uvádzajú, že dôvodom nezotavenia sa z nehody boli aj Dibarborove prechádzajúce zdravotné problémy so srdcom.

Tomáš HolýČeský herec známy najmä vďaka svojim detským úlohám vo filmoch Marečku, podajte mi pero, Jak vytrhnout velrybě stoličku alebo Jak dostat tatínka do polepšovny. Zomrel už ako 21-ročný, 8. marca 1990. V osudný večer bol s kamarátmi v krčme a podľa jedného z nich si síce dal k jedlu jedno pivo, ale zvyšok večera už pil iba nealko.

Približne za dve až tri hodiny si sadol do auta, pretože chcel vyskúšať kamarátovu novú Škodu 120. Kamarát sedel na mieste spolujazdca. Na vrchole kopca sa otočili a išli smerom dole, na ceste však bola námraza a šmýkalo sa. Tomáš nezvládol ostrú zákrutu a autom nabúral do stromu. Jeho kamarát, ktorý nebol pripútaný, utrpel iba povrchové zranenia a tak sa vybral pre pomoc. Keď prišli na miesto ďalší kamaráti, nezdalo sa im, že by išlo o takú strašnú nehodu, avšak Tomáš bol v bezvedomí, mal pás zarezaný v hrudníku, zlomenú nohu a silno krvácal. V nemocnici na následky vnútorných zranení zomrel.

Grace Kelly

Grace Kellyová
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer – eBay front back, Voľné dielo, Odkaz

Grace Patricia Kelly bola americká herečka, z ktorej sa po svadbe s princom Rainierom III. stala princezná Monaka. Svoju hereckú kariéru začala v roku 1950 ako 20-ročná, vystupovala v divadle, ale bola aj rovnako úspešnou televíznou herečkou, keďže účinkovala vo vyše 40 dramatických produkciách. Najúspešnejším filmom bol Mogambo, za ktorý získala v roku 1953 Zlatý Glóbus a bola nominovaná na Cenu Akadémie.

Osudným sa jej stal 14. december 1982, kedy počas jazdy s jej dcérou dostala mŕtvicu, čo spôsobilo stratu kontroly nad vozidlom, ktoré vyletelo z úbočia kopca do priepasti. 53-ročnú Grace Kelly previezli do nemocnice, ale zranenie jej mozgu bolo také závažné, že jej manžel sa rozhodol neudržiavať ju pri živote pomocou prístrojov. Jej dcéra nehodu prežila.


Zdroje informácií:

www.ranker.com
www.hotcars.com
www.czsk.net
www.blesk.cz
Wikipedia

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie