Aktuality

V „zelenom NCAP“ nateraz vedú Kórejčania a Nemci (podrobné eko-hodnotenia)

Green NCAP je nová disciplína v hodnotení automobilov. Testy Euro NCAP poznáme ako crash testy s detailným rozborom bezpečnosti vozidiel, Green NCAP využíva rovnakú logiku hviezdičkového hodnotenia, ale v súvislosti s energetickou efektívnosťou a indexom hovoriacom o produkcii emisií počas jazdy.

Hodnotení Green NCAP sa doteraz zúčastnilo 12 automobilov s rôznymi druhmi a typmi pohonu. Nachádzame medzi nimi konvenčné naftové štvorvalce, litrové benzínové trojvalce i elektromotory.

K dnešnému dňu bol otestovnaný a verejne ohodnotený tucet automobilov značiek Audi, Mercedes-Benz, BMW, VW, FIAT, Ford, Subaru, Volvo a Hyundai. Jednotlivé automobily sú zdanlivo neporovnateľné (VW Up! GTI vs. Audi A7 Sportback), lenže hviezdičky Green NCAP neberú ohľad na špecifiká vozidiel, ale iba na ich finálne výsledky.

V súčasnom rebríčku sa o prvú pozíciu delia elektromobily Hyundai Ioniq Electric a BMW i3. Oba automobily dosiahli zhodne 5 hviezdičiek Green NCAP, skóre 10,0 v emisiách a skóre 8,5 v energetickej efektívnosti. Platí, že čím je číslo vyššie, tým lepšie.

Na opačnom konci tabuľky nachádzame FIAT Panda 1.0 s nulovým hviezdičkovým hodnotením a energetickou efektivitou 6,0, Ford Fiesta 1.0 EcoBoost prechádzajúcej generácie so skóre 0 hviezdičiek a 6,6 pre efektivitu či Volkswagen Golf 1.6 TDI s taktiež nulovým hviezdičkovým hodnotením a 6,7 bodmi za energetickú efektivitu.

V „zelenom NCAP“ nateraz vedú Kórejčania a Nemci (podrobné eko-hodnotenia)

Prečítajte si aj:


TEST: Hyundai Ioniq Plug-in - Možnosť voľby

Majo Bóna


BMW zásadne zvýšilo kapacitu batérií elektromobilov i3 a i3s

ERIK STRÍŽZdroje: Green NCAP - výsledky Tlačová správa Hyundai Slovensko

ERIK STRÍŽ
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie