Aktuality

Mercedes zverejnil ceny novej Triedy CLA: milo potešia všetkých fanúšikov trojcípej hviezdy

„Novinka je najemocionálnejším a najinteligentnejším vozidlom vo svojej triede,“ tvrdí Mercedes vo svojej oficiálnej správe a my sa tomuto veľkorysému zhodnoteniu nebránime. Veď nová Trieda CLA prišla nielen s vyladenou estetikou, ktorá nemôže nechať nikoho chladným, ale aj s balíčkom vyspelých asistenčných systémov a plnej konektivity, ktorú oceňujú všetci mladí vodiči. A práve oni sú cieľovou skupinou tohto modelu.

Mimochodom, všimli ste si, že na všetkých oficiálnych fotografiách šoféruje novú CLA mladá žena? Nie je to náhoda, Mercedes-Benz sa vybral v ústrety mladým dynamickým ľuďom, ktorí sú budúcnosťou značky. Napríklad Spojených štátoch je vek majiteľov vozidiel triedy CLA až o desať rokov nižší, než je priemerný vek ostatných zákazníkov značky.

Mercedes-Benz CLA (2019)

Veľa bezpečnosti a novej techniky

Z hľadiska bezpečnosti je Mercedes-Benz CLA už štandardne na veľmi vysokej úrovni, budúcim zákazníkom budú počas jazdy robiť spoločnosť prakticky všetky moderné asistenčné systémy. Určité funkcie prebrala CLA od vyššej triedy S, jedná sa o aktívny asistent udržiavania odstupu DISTRONIC, aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu, zmeny jazdného pruhu a núdzového zastavenia či zlepšené kamerové a radarové systémy schopné vidieť až do vzdialenosti pol kilometra.

Mercedes-Benz CLA (2019)

Inováciou v triede CLA je implementácia systému MBUX, ktorý zvláda pokročilé hlasové ovládanie. Mercedes o ňom hovorí ako o asistentovi s hlasovým ovládaním so schopnosťou priebežne sa učiť. V praxi to znamená, že priamo v aute bez predchádzajúceho úkonu poviete „Ahoj Mercedes“ a nadiktujete, čo práve chce. Napríklad vypočítať trasu do určitej destinácie alebo zavolať na niektoré telefónne číslo zo zoznamu kontaktov. Mercedes dokonca odpovie aj na všeobecné vedomostné otázky, napríklad: „Aká je rozloha štátu Texas?“, „Aký obsah tuku má avokádo?“, „Aký je vývoj ceny akcií spoločnosti Apple v porovnaní so spoločnosťou Microsoft?“ a podobne.

Nová CLA je sériovo vybavená halogénovými svetlometmi s integrovaným denným osvetlením s LED, za príplatok si budete môcť dopriať pokrokové svetlomety MULTIBEAM LED.

Mercedes pristúpil k redukcii objemu batožinového priestoru, ten sa medzigeneračne zmenšil o zanedbateľných 10 litrov, dosahuje preto 460 litrov. To je ale stále veľmi pôsobivé číslo.

Mercedes-Benz CLA (2019)

Ceny na Slovensku a dostupnosť

Na Slovensku máte zatiaľ na výber z troch motorizácii krásneho Mercedesu: CLA 180, CLA 200 a CLA 180d. Všetky tri sú kupé, Shooting Brake príde ešte neskôr.

Verzia CLA 180 disponuje benzínovým motorom s max. výkonom 100 kW (136 k) a manuálnou 6-stupňovou prevodovkou za 31 620 eur, CLA 200 s benzínovým motorom s max. výkonom 120 kW (163 k) a manuálnou 6-stupňovou prevodovkou je uvedená s cenou 34 800 eur a naftový variant CLA 180 d s max. výkonom 85 kW (116 k) a automatickou prevodovkou 7G-DCT kúpite za 36 402 eur.

Mercedes-Benz vo svojej správe pre médiá uvádza, že v priebehu roka budú doplnené ďalšie benzínové a dieselové verzie s manuálnou alebo dvojspojkovou prevodovkou a s náhonom na všetky kolesá 4MATIC.

ERIK STRÍŽ
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie