Aktuality

Uber pripravuje veľké inovácie, namiesto áut budú v mestách samojazdiace bicykle

Elektrický skúter Ujet (2018)
Ilustračné foto, elektrický skúter Ujet (2018)

Americká spoločnosť Uber, ktorá pred časom spôsobila rozruch aj na Slovensku pre netradične transparentné a férové fungovanie, v Spojených štátoch pripravuje zásadnú modernizáciu svojich služieb. U nás sa pre komplikovanosť trhu firma stiahla, ale v zahraničí zažíva obdobie významných inovácií.

Firma chce novinkami vyriešiť problémy spojené s nedostatočnou kapacitou infraštruktúry pre osobnú automobilovú dopravu. Zaoberá sa rozšírením svojich služieb a vozového parku aj o elektrické bicykle, ktoré by navyše jazdili autonómne. Zámerom Uberu je ponúknuť alternatívne dopravné prostriedky pre ľudí, ktorí sú ochotní akceptovať znížený komfort za cenu skoršieho príchodu do cieľa. Je pravdepodobné, že cena takejto služby bude nižšia v porovnaní s prepravou v automobile. Novinku Uber označuje ako Micromobility Robotics.

Zaujímavosťou je, že Uber počíta s plne automatickým riadením elektrických bicyklov. Túto funkciu možno nevyužije pri preprave samotného zákazníka do cieľa, ale pri premiestňovaní bicykla k najbližšej nabíjacej stanici. Bicykel by mal byť schopný sám zvládnuť celú trasu od miesta vyloženia zákazníka až k stanici, kde si bude môcť dobiť batérie a ktorá poslúži ako východzie stanovisko ďalšej jazdy.

Uber momentálne testuje nové technológie v meste Pittsburgh v limitovanom rozsahu prostredníctvom svojej mobilnej aplikácie.

V Spojených štátoch dnes Uber okrem prepravných služieb automobilmi ponúka napríklad aj plavby na lodiach.

Prečítajte si aj:


Elektrický skúter Ujet: asymetria, dojazd 150 km a kolesá bez výplní

Erik Stríž


Kuberg Freerider: 10 elektrických koní do terénu za pár tisíc eur

Erik Stríž


Nová Vespa už bude elektrická. Je s vrčiacimi skútrami koniec?

Redakcia


Erik Stríž
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie