Aktuality

Malé SUV-kupé Audi Q4 je prakticky odhalené, do predaja zamieri aj s 3- a 5-valcovými motormi

Pripravované kompaktné SUV so zadnými partiami v štýle kupé sa spočiatku označovalo aj ako Q3 Sportback, lenže dnes je už isté, že novinka bude reprezentovať samostatný modelový rad. Automobil sa bude vo veľkom vyrábať už tento rok v maďarskom Győri, teda v rovnakom výrobnom závode, z ktorého liniek schádza nová Q3. O skutočnosti, že rok 2019 bude pre maďarský závod významný obohatením výroby, informovalo Audi ešte v apríli 2017.

Audi Q4 bude konkurovať napríklad BMW X2, Range Roveru Evoque alebo Mercedes-Benzu GLA ďalšej generácie, hoci mnohí budú novinku považovať za priameho rivala takého BMW X4.

Momentálne prebieha testovacia fáza prototypov a automobilový magazín Motor1 zverejnil fotografie kamuflovaného Audi Q4, ktorý odhaľuje prakticky celú siluetu novinky. Z fotografií je zrejmé, že Q4 si osvojí kľúčové dizajnové princípy známe z predných partií aktuálnej Q3. Dizajn predných svetlometov a rozmernej masky chladiča by mali byť prakticky totožné, čo povzbudzuje tvrdenia, že Q4 bude iba novým karosárskym variantom modelu Q3.

V porovnaní s kompaktným SUV Q3 by ale novinka mala byť ešte „dynamickejšia“. Čo to presne znamená, to si zatiaľ môžeme iba domýšľať.

Pripravované Audi Q4 bude vychádzať z aktuálnej generácie Audi Q3 (na fotografii)
Pripravované Audi Q4 bude vychádzať z aktuálnej generácie Audi Q3 (na fotografii)

Nové kompaktné SUV-kupé Audi Q4 sa podľa vyššie uvedeného magazínu bude predávať s troj- a štvorvalcovými motormi, pričom do showroomov sa dostane aj variant RS Q4 s radovým päťvalcovým benzínovým motorom s maximálnym výkonom približne 300 kW (~400 k). Okolo výkonného RS Q4 sa ale množia špekulácie, skôr by sa do predaja mohol dostať variant SQ4.

Spustenie predaja Audi Q4 by malo prebehnúť v druhej polovici tohto roka.

Vizualizácia kompaktného SUV Audi Q4, ktoré sa oficiálne ešte nepredviedlo.
Vizualizácia kompaktného SUV Audi Q4, ktoré sa oficiálne ešte nepredviedlo.

Súčasné portfólio SUV modelov od Audi je pomerne pestré. Ingolstadtská automobilka dnes ponúka modely Q2, Q3, Q5, Q7 a najnovším prírastkom do rodiny esúvečiek je famózne Q8. Ceny týchto modelov začínajú na úrovni 23 400 eur za Q2, za top model Q8 zaplatíte minimálne 77 400 eur. V roku 2018 sa ako najpredávanejší Q-model od Audi ukázalo Audi Q3 a také Audi Q5 v európskych predajoch obsadilo tretiu pozíciu v kategórii stredne veľkých prémiových SUV. Pred Audi sa prepracovali Mercedes-Benz so svojím GLC a Volvo XC60.
Zdroje:
JATO Dynamics
https://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/2018s-most-popular-cars-europe-market-segment
https://audi.hu/en/news/news/details/517_the_6th_model_from_gyor_audi_q4_manufactured_by_audi_hungaria/
https://www.motor1.com/news/299900/audi-q3-sportback-spy-photos/

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie