Aktuality

Land Rover do šesť rokov kompletne obmení ponuku

Land Rover Velar (2017)
Land Rover Velar (2017)
Zdroj: Oficiálne fotografie
  • Jaguar Land Rover do roku 2024 kompletne obmení svoju ponuku
  • dočkáme sa až 99 modelových variantov vozidiel
  • možno sa dočkáme Road Roveru, prvého LR mimo kategórie SUV
  • 5-litrový osemvalec zrejme skončí, automobilka staví na downsizing

Ak máte záujem o niektorý z modelov Jaguar Land Rover s 5-litrovým osemvalcom, mali by ste sa s kúpou poponáhľať. Je veľmi pravdepodobné, že vzhľadom k rastúcemu tlaku Európskej únie na znižovanie emisií tento motor skončí, nahradí ho menšia alternatíva, šesťvalcový Ingenium. Je ale nepravdepodobné, že by znižovanie počtu a objemu valcov negatívne ovplyvnilo výkon motorov. Jaguar Land Rover teda staví na downsizing, napriek zdanlivému všeobecnému koncu tohto trendu. Tvrdí to portál auto.cz.

Výmena aktuálnej ponuky automobilky umožní vznik až 99 modelových variácií automobilov, pričom vo veľkej miere počíta s využívaním novej modulárnej platformy s názvom MLA. Modular Longitudinal Architecture z hliníka bude v budúcnosti prioritná, súčasne s ňou sa však stále počíta s oceľovou Premium Transverse Architecture (PTA). Podľa českých novinárov sú plány s MLA prekvapujúce, pretože by to znamenalo, že aj malé modely by dostali pozdĺžne uložený motor.

Význam použitia tejto novej platformy s nízkou hmotnosťou spočíva aj v možnosti použitia hybridného pohonu, s ktorým budúce modely Jaguar Land Rover počítajú rovnako, ako s paletou spaľovacích motorov od trojvalcov po 6-valce.

Prvým modelom na novej modulárnej platforme MLA bude Defender a Jaguar J-Pace, obe SUV sa prvýkrát ukážu už v roku 2020. O dva roky neskôr, v roku 2022, sa očakáva aj príchod vôbec prvého modelu od Land Roveru, ktorý nebude patriť do kategórie SUV. Dnes označovaný ako Road Rover by mal byť niečo ako terénne kombi, Allroad, prípadne nízky crossover. Ešte krátko pred ním sa zoznámime s novou generáciou ikonického Range Roveru s 48V elektrickým okruhom a hybridným pohonom už v základe. Pre čínsky trh sa zvažuje čisto elektrický variant.

Prečítajte si aj:


Test Land Rover Discovery: Privítajte Slováka

Martin Šebesta


Land Rover nám ukázal svoj najnovší telefón, je to toto hrubé monštrum

ERIK STRÍŽ


AKTUÁLNE: Land Rover presúva výrobu Discovery kompletne na Slovensko

Redakcia


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

image
Testy

TEST: Peugeot 508 1.6 THP GT - Leví kráľ

Hovorí sa, že medzi odvahou a hlúposťou existuje len veľmi tenká hranica, na ktorej práve teraz balancuje aj automobilka Peugeot. Budeme na nový Peugeot 508 v budúcnosti spomínať ako na záchrancu strednej triedy, alebo sa z neho v tieni obľúbených SUV stane neúspešný prepadák?