Aktuality

Aston Martin sa vyjadril k Brexitu: rezervovanosť iba na oko, medzi riadkami čítame kritiku

Odchod Veľkej Británie z Európskej únie sa preťahuje a chýba mu transparentnosť, pre firmy pôsobiace na medzinárodnom trhu ide pritom o kľúčovú strategickú tému. Iba pred niekoľkými dňami sa k téme Brexitu vyjadrila aj britská automobilka Aston Martin.

Vyjadrenie automobilky Aston Martin je skôr vlažné a veľmi rezervované, zároveň však upozorňuje na to, že doterajší priebeh jednaní a komunikácií o celom koncepte Brexitu nie je dostačujúci. Aston Martin tvrdí, že v jeho priemysle sa stanovujú a realizujú dlhodobé ciele, ktoré zohľadňujú aj zamestnanosť a celkovú stratégiu automobilky a preto je potrebné, aby boli záležitosti práve ako Brexit jasné, zreteľné a transparentné. Táto zreteľnosť však podľa Aston Martin doteraz chýbala.

Značka vo vyhlásení ďalej ocenila, že sa jej zástupcovia mohli vôbec prvýkrát stretnúť s Theresou Mayovou a jej kabinetom.

Aston Martin pokračuje vo svojom vyhlásení tvrdením, že ako medzinárodná spoločnosť preferuje voľný trh a vierou, že sa v súvislosti s Brexitom nevyskytnú závažné obmedzenia, ktoré by mohli obchodné činnosti spoločnosti poškodzovať.

Na záver automobilka zdôrazňuje apel na to, aby aktívne prebiehala komunikácia medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou a na Theresu Mayovú kladie zodpovednosť za to, že jej výsledkom bude ekonomický prospech pre obe strany.

Vyhlásenie značky Aston Martin je prevažne džentlmenské, avšak medzi riadkami čítame výčitku smerujúcu k aktuálnej vláde Veľkej Británie, ktorá neposkytuje spätnú väzbu, komunikuje jednostranne a nekoná v záujme zachovania bezpečného obchodného prostredia. Pre priemyselné spoločnosti, akými sú aj automobilky, je jasné nastavenie obchodných podmienok, mantinelov a legislatívy priam kľúčové, pretože musia plánovať výrobu a všetky vnútorné procesy na celé roky vopred. V rovnakej neistote sú aj desiatky, možno stovky dodávateľských firiem, ktoré sú od automobiliek a ich plánovania závislé. Dnes nevedia ani to, ako bude Veľká Británia vyzerať o tri mesiace.

Celé vyjadrenie spoločnosti Aston Martin Lagonda k Brexitu nájdete na stránke newspress.co.uk

ERIK STRÍŽ
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

image
Testy

TEST: Peugeot 508 1.6 THP GT - Leví kráľ

Hovorí sa, že medzi odvahou a hlúposťou existuje len veľmi tenká hranica, na ktorej práve teraz balancuje aj automobilka Peugeot. Budeme na nový Peugeot 508 v budúcnosti spomínať ako na záchrancu strednej triedy, alebo sa z neho v tieni obľúbených SUV stane neúspešný prepadák?