Aktuality

VIDEO: Autopilot Tesly prepadol v teste! Nezvládol ani bežnú situáciu na ceste

Autopilot kalifornskej automobilky Tesla nepochybne patrí k najvyspelejším asistentom na trhu. Mnohých vodičov však zavádza názov tohto systému, ktorý akoby deklaroval, že auto je schopné plne autonómnej jazdy. Práve táto mylná domnienka stála niektorých majiteľov život.

Autopilot Tesla test

Tesla dokáže udržať auto medzi pruhmi alebo kontrolovať rýchlosť a dostatočný odstup od vozidiel pri plynulej jazde po diaľnici. Tieto systémy ešte nemajú plne nahradiť vodiča a ide len o pomocný prvok, ktorý má vodičovi v kritickej situácii pomôcť udržať vozidlo na ceste. Aby takýto asistent správne fungoval, cestná komunikácia musí spĺňať isté štandardy v podobe súvislého a čitateľného vodorovného značenia. Akonáhle totiž systémy stratia stopu, vedenie vozidla musí urýchlene prebrať vodič.

Autopilot Tesla test

O tom, že sa na Autopilot ešte nemôžeme spoliehať, nás presvedčil aj test asistenčných systémov, v ktorom Tesla nezvládla jednu z najbežnejších situácií. Simulácia znázorňuje vozidlo, ktoré v poslednej chvíli opúšťa pruh, aby sa vyhlo statickej prekážke (odstavené auto na diaľnici). Tesla na prekážku nestihla zareagovať, a keďže Autopilot sa ešte nedokáže smerovo vyhýbať, došlo k priamemu nárazu do stojaceho vozidla.

VIDEO:

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie