Díler Toyoty prezentuje bezpečnosť áut dosť netradičným spôsobom. Čo na to hovoríte?

Peter Orosz, 15.05.2018

Showroomy sú plné plagátov, ktoré propagujú výsledky hodnotenia v nárazových testoch od Euro NCAP. Na daný výsledok však majú nezanedbateľný vplyv aj asistenčné systémy. Tie môžu z celkového hodnotenia ubrať až dve z piatich hviezdičiek. Myslíme si, že ani autá s troj- a štvorhviezdičkovým ratingom by sa za svoj výsledok nemali hanbiť, pretože najpodstatnejšia je pri náraze práve tuhosť karosérie.

Rovnaký názor má aj predajca automobilov Toyota zo Spojených štátov, ktorý v showroome vystavil takmer úplne zničený model Camry. Na sociálnej sieti bol dokonca zverejnený aj podrobný popis toho, čo sa stalo. Pred nehodou sedel v aute predajca, ktorý sa počas rannej špičky ponáhľal vyzdvihnúť zákazníka na letisko. Nečakane však do neho v plnej rýchlosti narazil kamión. Ten kompletne zdemoloval celú zadnú časť. Náraz odhodil vozidlo aj do prívesu, ktorý sa nachádzal pred Toyotou.

Vodičovi sa našťastie nič nestalo a z auta vystúpil bez akejkoľvek asistencie. Priestor kabíny zostal neporušený a všetky dvere je možné otvoriť aj zatvoriť bez väčších problémov. Šéf sa rozhodol, že zničenú Toyotu vystaví vo svojom showroome ako dôkaz, že ich autá spĺňajú najprísnejšie požiadavky nielen na papieri.

V USA sa model Camry pýši veľmi dobrým hodnotením v nárazových testoch. Organizácia IIHS (americký Euro NCAP) udelila Toyote aj prestížne ocenenie za bezpečnosť Top Safety Pick+. Nie sme si však istí, či by v podobnej situácii rovnako dobre obstálo aj menšie vozidlo (SUV, hatchback) s kratšou zadnou deformačnou zónou.