Rolls-Royce predstavil svoje prvé SUV! Rozmermi prekonáva Bentaygu.

Peter Orosz, 10.05.2018
Po 112 rokoch odhaľuje Rolls-Royce svoje prvé SUV. Pomenovali ho po najväčšom diamante na svete!

Luxusná britská značka Rolls-Royce neoznačuje svoj nový model ako SUV. Podľa oficiálnych informácií ide len o „zvýšené vozidlo“. V porovnaní s vlajkovou loďou automobilky je Cullinan o 400 mm kratší a o 200 mm vyšší. S dĺžkou 5 341 mm však stále prekonáva konkurenčné Bentley Bentayga o 201 milimetrov. O pohon sa postará známy dvanásťvalec s tradičným zdvihovým objemom 6,75 litra, ktorému bude pomáhať dvojica turbodúchadiel. Maximálny výkon sústavy dosahuje 420 kW, pričom hodnota krútiaceho momentu je na úrovni 850 Nm. Aj vďaka nemu je 2 660 kilogramov vážiaci Cullinan schopný zrýchliť z 0 na 100 km/h za zhruba 5 sekúnd. Maximálna rýchlosť je však obmedzená na 250 km/h.

Netreba zabúdať na to, že Rolls-Royce je v prvom rade o luxuse. Novinke nechýba poznávací znak všetkých áut tejto značky - majestátna maska chladiča so soškou Spirit of Ecstasy. Automobilka vsadila na ešte hranatejšie tvary s výraznými presklenými plochami, nechýbajú ani proti sebe sa otvárajúce dvere. Vo výbave môžeme nájsť head-up displej, nočné videnie, WiFi hotspot, stráženie bdelosti či celý rad ďalších asistentov. Za piatymi dverami sa potom ukrýva batožinový priestor o objeme 600 dm3. Špecialitou je v tomto prípade "rekreačný modul", ktorý pozostáva z dvoch vyklápateľných sedačiek a malého stolíka. Z kufra tak budete môcť pohodlne sledovať napríklad aj západ slnka.

Rolls-Royce očakáva vyšší záujem najmä z krajín, ktoré zápasia so zhoršenou kvalitou ciest, ako napríklad India či Rusko. Sériová výroba naplno odštartuje už v druhej polovici tohto roka, prvým zákazníkom Cullinan dorazí už tesne pred Vianocami. Základná cena štartuje na úrovni 350 tisíc eur.