Aktuality

VIDEO: Absolútna prednosť chodcov je hlúposť. Tu je dôkaz!

chodci prechod
chodci prechod

Video veľmi dobre znázorňuje bežnú situáciu na ceste, keď sa chodec v poslednom momente rozhodne vstúpiť na priechod pre chodcov. Vodič má v danej chvíli len minimálny čas na reakciu, ktorá však nemusí byť správna. Je tiež potrebné mať na pamäti aj samotnú brzdnú dráhu vozidla. V prípade dobrých poveternostných podmienok a technického stavu auta, na zastavenie z 50 km/h potrebuje priemerné vozidlo minimálne 14 metrov. Novela zákona tak v skutočnosti neochráni chodcov, ale len zjednoduší policajtom prácu pri určovaní vinníka.

ABSOLUTNÍ PŘEDNOST CHODCE NA PŘECHODU JE MÝTUS

ABSOLUTNÍ PŘEDNOST CHODCE NA PŘECHODU JE MÝTUS

Posted by Autoškola Havířov on 9. február 2018

Meniť sa bude (§ 16) o rýchlosti jazdy. Pribudne veta, ktorá vodičovi prikáže prispôsobiť rýchlosť jazdy tak, aby bol schopný zastaviť pred priechodom, ak naň vstúpi chodec. Takže pred priechodom a v jeho tesnej blízkosti sa bude musieť každý vodič pohybovať s osobitnou obozretnosťou a sledovať aj chodcov, ktorí sa chystajú vstúpiť na priechod. Navrhovaná zmena však nemení povinnosť chodcov brať do úvahy vzdialenosť a rýchlosť prichádzajúcich vozidiel a to aj na priechodoch pre chodcov. Možno teda povedať, že navrhovaná legislatívna zmena nebude mať veľký vplyv na bezpečnosť chodcov, môže skôr v niektorých posilniť pocit neohrozenia na priechode. Za oveľa účinnejšie opatrenie považujeme zvýšený výskyt policajných hliadok pri priechodoch, napríklad v poobedných hodinách pri školách. Prípadne zvýšenie hliadok na frekventovaných nehodových úsekoch.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?