Aktuality

Budú autá drahšie? Európska únia zavádza nový prvok povinnej výbavy!

e-call

Ide o veľmi užitočný bezpečnostný prvok, ktorý môže ročne zachrániť aj niekoľko tisíc ľudí v Európe. Systém núdzového volania pri dopravnej nehode automaticky privolá záchranné zložky aj keď je posádka havarovaného auta v bezvedomí.

e-call

Akonáhle systém zaznamená vystrelenie airbagov, spojí posádku auta s operátorom tiesňového centra na linke 112. V prípade, že posádka nezareaguje na výzvy pracovníka, budú vďaka systému GPS bezodkladne vyslané jednotlivé zložky záchranného systému na miesto nehody. Okrem samotnej informácie o polohe, pracovník získa aj údaje o presnom type auta, na aké palivo jazdí či koľko ľudí sa v aute nachádza.

e-call

Nový prvok výbavy bude mať určitý vplyv aj na konečnú cenu auta. Výrobcovia odhadujú, že tento systém predraží výrobu jedného auta o zhruba sto eur. Mnohé automobilky sa však na svoju novú povinnosť už vopred pripravili a už dnes nájdete rovnaké systémy v rôznych modeloch značiek BMW, Mercedes-Benz, Peugeot, Opel či Škoda.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie