Nafotili sme dlho očakávaný elektromobil od Audi, do predaja pôjde v auguste

Redakcia, 07.03.2018
Výroba prvého sériového výhradne elektrického modelu e-tron je už iba otázkou mesiacov. V Ženeve sme nafotili funkčný prototyp.

Dnes sa v ponuke automobilky Audi vyskytujú dva modely s označením e-tron: A3 Sportback e-tron a Q7 e-tron quattro. Za prvý zaplatíte od 40.550 eur, za veľké SUV minimálne 84.050 eur. Sú to poriadne pálky, najmä pri uvážení, že to nie sú skutočné elektromobily. Platformu e-tron využívajú ako doplnkový pohon, ktorý pomáha znižovať celkovú priemernú spotrebu až pod dva litre benzínu na 100 km.

Na autosalóne v Ženeve teraz automobilka previedla prototyp modelu e-tron, ktorý však nie je iba hybridom, ale plne elektrickým automobilom. Do predaja sa má dostať už v auguste tohto roka a bude prvým komerčne predávaným elektromobilom od značky so štyrmi kruhmi.

Audi e-tron koncept (Ženeva 2018)

Zaujímavosťou je, že výrobca ešte pred spustením sériovej výroby vyrobil 250 prototypov, ktoré testoval v údajne „extrémnych podmienkach“. Audi si potrebovalo overiť, či bude jej elektromobil schopný prevádzky v najrôznejších kútoch sveta.

Aj prototyp, ktorý náš zanietený kolega nafotil na autosalóne v Ženeve, bol ešte vybavený maskovacími fóliami, väčšinu z jeho dizajnu však aj tak vidieť môžete. Kamufláž je v tomto prípade iba na oko, výrobca už neskrýva prakticky nič, nedostali sme sa iba do interiéru.

Oceňujeme najmä to, že Audi nepodľahlo tlaku a nespravilo zo svojho elektromobilu nevkusnú krabičku pripomínajúcu detskú hračku. E-tron je robustný, členitý, má dokonca „normálnu masku chladiča“ (hoci ten tu nie je vo svojej tradičnej podobe).

Fotografie od nášho redaktora dopĺňame aj o oficiálne fotky výrobcu.