Advertisement

Advertisement

Stalo sa pred 60 rokmi – Premiéra Subaru 360

Japonský chrúst bol doma populárny.
Vydané  Text: 


Advertisement
Automobilová divízia koncernu Fuji Heavy Industries začínala skromne. Prvým hromadne vyrábaným osobným vozidlom značky Subaru sa stal typ 360, ktorý debutoval 3. marca 1958. Dizajnér Shinroku Momose navrhol autíčko v štýle VW Chrobák, ale oveľa menšie, ani nie trojmetrové. Jeho bacuľaté tvary mu priniesli prezývky „lienka“ a „chrúst“. Poháňal ho vzduchom chladený dvojtaktný radový dvojvalec 356 cm3/12 kW umiestnený v zadnej časti, čím patrilo do triedy kei cars. Zaujímavosťou bola samonosná karoséria. V roku 1960 v rámci modernizácie stúpol výkon na 17 kW a pribudol rovnako silný motor 423 cm3 na export. Kombi Custom sa objavilo o tri roky neskôr. Maličké agregáty postupne zosilneli až na 27 kW v dvojkarburátorovom vyhotovení športových verzií. V druhej polovici 60. rokov dovážal Malcolm Bricklin japonských drobcov i do USA, ale bez úspechu. Ich výroba sa skončila v máji 1970 a zrodilo sa ich vyše 392-tisíc.
Pokračujte na ďalší príspevok »auto motor a šport č. 1/2024

Štatút reklamnej a propagačnej súťaže MONCLER SUNRISE – auto motor a šport č. 1/2024

 • PREAMBULA Tento Štatút propagačnej a reklamnej súťaže MONCLER SUNRISE – auto motor a šport“ (ďalej len „Súťaž“) je záväzným dokumentom, ktorý upravuje pravidlá Súťaže a presne určuje podmienky riadneho priebehu Súťaže (ďalej len „Štatút“). Článok I VYHLASOVATEĽ A PARTNER SÚŤAŽE 1.1 Vyhlasovateľom Súťaže je spoločnosť Motor Media CS s.r.o., sídlo: Námestie slobody 11, 811 06 Bratislava –… Prečítať celé

    
 • auto motor a šport č. 1/2024

  Štatút reklamnej a propagačnej súťaže HALLOWEEN MAN MYSTERY – auto motor a šport č. 1/2024

 • PREAMBULA Tento Štatút propagačnej a reklamnej súťaže HALLOWEEN MAN MYSTERY – auto motor a šport“ (ďalej len „Súťaž“) je záväzným dokumentom, ktorý upravuje pravidlá Súťaže a presne určuje podmienky riadneho priebehu Súťaže (ďalej len „Štatút“). Článok I VYHLASOVATEĽ A PARTNER SÚŤAŽE 1.1 Vyhlasovateľom Súťaže je spoločnosť Motor Media CS s.r.o., sídlo: Námestie slobody 11, 811 06 Bratislava… Prečítať celé

    
 • KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

  PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

 • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

   Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.