Advertisement

Advertisement

Aj elektromobily zanechávajú výraznú uhlíkovú stopu, teraz je to aj na papieri a oficiálne!

Mnohí si kúpili elektromobil v domnení, že ušetria životné prostredie od vypúšťania skleníkových plynov. Realita je však komplikovanejšia.
Vydané  Text: 


Advertisement
Nabíjací konektor v elektromobile Mercedes-Benz B 250e (2016), foto: Erik Stríž
Elektromobily, hybridy a plug-in hybridy sú nepochybne skvelým vynálezom a výsledkom snahy o čo najmenší dopad ľudstva na planétu. Kritické hlasy však tvrdia, že aj výroba elektrickej energie a produkcia samotných elektromobilov vyžaduje také procesy, ktoré majú nezanedbateľné emisie skleníkových plynov. Ak je napríklad energia pre elektromobily vyrábaná súčastnými fosílnymi palivami uhlím a olejom, bilancia uhlíkovej stopy elektromobilu je prekvapivo vysoká – dokonca ekvivalantná spotrebe 8 litrov paliva na 100 km jazdy. Áno, až tak vysoká.

Elektromobil znečisťuje najmenej v Albánsku

Podľa štúdie Michiganského výskumného ústavu pre dopravu (UMTRI) sa nepriame emisie skleníkových plynov všetkých elektrických vozidiel (vzhľadom na výrobu elektrickej energie) značne líšia v závislosti od krajiny, do ktorej sú prevádzkované. Vo všeobecnosti sú batérie a elektrické vozidlá čistejšie z hľadiska emisií skleníkových plynov v 122 zo 141 krajín, pre ktoré boli k dispozícii údaje. V 19 krajinách zhoršujú bilancie o emisii skleníkových plynov uhoľné elektrárne, ktoré pre elektromobily musia vyrábať energiu na pohon.

Niekoľko zaujímavých výsledkov pre BEV (batériovu napájané elektromobily):
Albánsko generuje 100% svojej elektriny z vodných elektrární, prevádzka elektromobilu sa vyrovná spotrebe 0,05 l/100 km konvenčného pohonu;
Botswana a Gibraltár generujú 100% svojej elektrickej energie z uhlia a ropy), prevádzka elektromobilu sa vyrovná spotrebe 8,1 l/100 km konvenčného pohonu;
• prevádzka elektromobilu v USA sa vyrovná spotrebe 4,2 l/100 km konvenčného pohonu;
• prevádzka elektromobilu v Číne sa vyrovná spotrebe 5,9 l/100 km konvenčného pohonu;
• priemer pre celý svet je 4,6 l/100 km;
Mapa sveta a farebne rozlíšenými krajinami. Autori výskumu premietli emisie CO2 potrebné k vytvoreniu energie pre elektromobily do ekvivalentu spotreby konvečne poháňaných áut. Zdroj: Sivak and Schoettle, University of Michigan Transportation Research Institute (UMTRI) via Green Car Congress


Údaje pre štúdiu pochádzajú z Únie zainteresovaných vedeckých pracovníkov (Union of Concerned Scientists) a Medzinárodnej energetickej agentúry.

Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

  • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

     Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.
  • FIREMNÉ AUTO

    Výhody veľkých teraz aj pre malých. Škoda vám dá flotilové zľavy či extra starostlivosť už pri kúpe jedného vozidla

  • Hovorí sa, že byť veľký má svoje výhody. V tomto prípade to znamená, že spoločnosť Škoda Auto Slovensko – líder vo fleetovom segmente – dokáže ponúknuť zvýhodnenú flotilovú ponuku pre firemných zákazníkov už pri kúpe jedného vozidla. To zahŕňa lepšie ceny, množstvo vozidiel ihneď skladom či ďalšie výhody vo financovaní a starostlivosti o vozidlo.